Google Chrome uygulamaları için sunulan destek uzatıldı

Google bir süre daha Chrome uygulamalarının kullanılmasına izin veriyor. Şirket pazartesi günü yayınladığı açıklamada, yazılımlara yönelik desteğin bitişi için planlanan takvimin uzatıldığı kaydedildi.

Eğer Chrome uygulamalarını bilmiyorsanız, bu uygulamaların masaüstü uygulamaları gibi görünen, ancak Chrome internet tarayıcısına yüklenip oradan çalıştırılan uygulamalar olduğunu belirtelim. Pocket adlı sonra okumak için kaydetme uygulaması buna örnek olarak gösterilebilir.

Ne var ki, Chrome uygulamalarına uyum çok fazla büyümedi. Google, 2016 yılında yaptığı açıklamada Windows, Mac ve Linux kullanıcılarının sadece yüzde 1 civarında bir kısmının paketlenmiş Chrome uygulamalarını aktif şekilde kullandığını kaydetti. Zaten daha o zaman bu platforma olan desteğini azaltacağına dair işaretleri vermişti.

Geçtiğimiz ocak ayında Google, bu yıl içinde Chrome uygulamalarının Windows, Mac ve Linux’ta çalışmasının durdurulacağını söylemiş ve son tarih olarak da Haziran 2020’yi belirlemişti. Ancak planlar beklendiği gibi işlemedi. Google, Chrome uygulamalarının bu platformlarda Haziran 2021’e kadar çalışmaya devam edeceğini söyledi. Kuruluşlar bu platformlarda bir yıl daha Chrome uygulamaları için desteklerini uzatabilecekler. Bu da Haziran 2022’ye kadar Chrome uygulamaları için desteğin süreceğini gösteriyor.

Eğer Chrome OS kullanıcısıysanız, Google gelecek yılın haziran ayı yerine Haziran 2022’de Chrome uygulamaları için desteği bitirecek. Ancak hangi platformda olursanız olun Google, Haziran 2022 itibarıyla Chrome uygulamaları için tüm platformlarda sunulan desteğin tamamen biteceğini kaydetti.

Ne var ki, Chrome uzantıları çalışmaya devam edecek. Aslında bir uzantı hazırlamak Google’ın Chrome uygulamalarından geçiş yapmaya ihtiyaç duyan, bununla birlikte Chrome internet tarayıcısı içinde aynı işlevselliği sürdürmeyi amaçlayan geliştiriciler için önerdiği alternatiflerden bir tanesi oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Final Cut Pro ve Logic Pro için M1 Pro ve M1 Max gücünden yararlanacak güncellemeler

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Huawei nova 9, Watch GT 3 ve FreeBuds Lipstick tanıtıldı, işte özellikleri

Huawei nova 9, Viyana'da gerçekleştirilen etkinlikle küresel sahnede görücüye çıktı. Etkinlikte akıllı telefona Huawei Watch GT 3 ve FreeBuds Lipstick de eşlik etti. Çinli...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Bu haberi arkadaşınızla paylaşın