Teknoloji

Google Chrome’un Resim İçinde Resim özelliği daha işlevsel hâle geliyor

google chrome

Google Chrome için hazırlanan en yeni beta sürümü, internet tarayıcısının Resim içinde Resim modunu daha yararlı hâle getirecek bir özelliği denemeyi de mümkün kılıyor. Google bu mod ile sadece videoları değil, başka web içeriklerini de “yüzen pencere” içinde göstermenin önünü açıyor.

Şirket tarafından Belge Resim İçinde Resim şeklinde adlandırılan bu özellik için birkaç potansiyel kullanım alanı göze çarpıyor. Google’ın verdiği örneklerden bazıları da “Resim İçinde Resim” modunun mevcut yapısının farklı yönlerini gösteriyor. Özel arayüzlü video oynatıcıların veya video konferans uygulamalar için mini oynatıcıların bu modla görüntülenebileceği belirtiliyor. Bu mini oynatıcılarda büyük ekrandaki kontrol seçeneklerini görmek de mümkün oluyor.

Ancak çok sayıda uygulamanın ve web sitesinin bu özelliklerden yararlanabileceğini tahmin etmek pek zor değil. Bu özelliğin not almak için veya müzik dinlerken çalma listesini görüntülemek için kullanılabileceği de belirtiliyor.

google chrome

Bu özelliğin çok sayıda site tarafından desteklenmesi durumunda Chromium tabanlı olmayan internet tarayıcılara da gelmesi beklenebilir. Ancak Mozilla ve Apple’ın genel yaklaşımlarını dikkate alınca bu kısa vadede pek olası görünmüyor. Mozilla ekibi, bu özelliğin rahatsız edici açılır pencereler için kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Apple ise bunun özellikle iOS’te mümkün olamayabileceğini belirtiyor.

Yeni Google Chrome özelliği nasıl aktif hâle getiriliyor?

Söz konusu Google Chrome özelliğinin aktif hâle getirilmesi için adres çubuğuna chrome://flags/#document-picture-in-picture-api adresini kopyalamak ve ardından açılan menüden bu özelliği seçip çalıştırmak yeterli oluyor. İlk etapta bu özellik az sayıda site tarafından desteklenecek gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER