Google Chrome otomatik oynatılan videoların sesini kısıyor

google chromeGoogle Chrome kullanıcılarının uzun süredir beklediği gün sonunda geldi. Dünyanın en popüler internet tarayıcısının en yeni sürümü, web sayfalarının sesli olarak otomatik oynatma yapmasını engelleyen bir özellik barındırıyor. Böylelikle videoların veya sesi olan diğer içeriklerin aniden bağırmaya başlamasının önüne geçilebilecek.

Otomatik oynatılan videoların fazlasıyla sinir bozucu olduğu su götürmez bir gerçek. Buna ek olarak, normalden faza veri tüketimine yol açan videolar, internette gezinme deneyimini de hatırı sayılır ölçüde yavaşlatıyor. Bu yavaşlama özellikle mobil cihazlarda daha ciddi rahatsızlık veriyor.

Aniden oynatılmaya başlayan ve kullanıcıları rahatsız eden videoları susturacak olan güncelleme, önümüzdeki günler itibarıyla tüm kullanıcılara ulaştırılacak. Ancak bu konuda bazı istisnalar bulunuyor.

Medya içeriklerinin otomatik olarak oynatılabilmesi için içeriğin ses barındırmaması veya kullanıcının içeriğe olan ilgisini göstermesi gerekiyor. Kullanıcının içeriğe olan ilgisi ise birkaç faktör doğrultusunda belirleniyor. Eğer kullanıcı masaüstünde gezinirken o siteden düzenli olarak medya içeriği izlediyse, gezinme sırasında video ekranına dokunduysa veya ilgili siteyi mobilde ana ekrana eklediyse, kullanıcının o içeriğe ilgisinin olduğu hükmüne varılacak.

Chrome’un yeni versiyonunun gelişini duyuran ilk mecralardan biri olan VentureBeat’te yer alan habere göre, yeni versiyon YouTube üzerinde karışık sonuçlar veriyor. Bazı videoların otomatik olarak oynatıldığı bazıların ise oynatılmadığı belirtilse de, bu durum YouTube’un mevcut işleyişinden çok uzak görünmüyor.

Google Chrome, kullanıcılarına belli alan adlarında videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleme konusunda da çeşitli araçlar sunuluyor. Dolayısıyla kullanıcıların diledikleri takdirde YouTube üzerinde bile videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleyebileceğini belirtmek gerekiyor.

Anker’den MagSafe uyumlu yeni MagGo serisi ve ilk üyeleri

MagSafe Battery Pack, MagSafe Cüzdan Kılıf veya MagSafe Duo Şarj Cihazı gibi birkaç Apple sertifikalı MagSafe aksesuarından farklı alternatif arayanlar için Anker gibi üçüncü...

Facebook yeniden genç kullanıcılara odaklanacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketi içindeki ekipleri genç yetişkinlere hizmet etmeyi esas ilerleme noktası olarak belirlemeye yönlendirdiğini söyledi. Pazartesi günü öğleden sonra yatırımcılarla yapılan...

SharePlay özelliğini getiren iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 yayınlandı

Apple bu akşam iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 güncellemelerinin dağıtımına başladı. Bu yeni sürümle gelen en büyük yenilik SharePlay oluyor. SharePlay, başlangıçta iOS 15'te sunulması...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun