Google Chrome HTML5’i ön plana çıkarmak için Flash engellemesine başlıyor

google chrome html5 Uzun süredir beklenen değişim sonunda gerçekleşiyor. Google Chrome HTML5’i ön plana çıkarmak adına Flash içerikleri engelleme kararını daha önceden duyurmuştu. Şirket, eylül ayı itibarıyla bu kararını uygulamaya başlayacağını açıkladı.

Google Chrome’un 53 numaralı sürümü, arka planda yüklenen ve web’de gezinmeyi yavaşlatan Flash içeriklerini engelleyecek. HTML5’in daha az kaynak kullandığına bir kez daha dikkat çeken Google, standardın yaygınlaşmasıyla dizüstü bilgisayarların pil ömrünün artacağını, sayfa yükleme sürelerinin kısalacağını ve tepkiselliğin web’in genelinde yükseleceğini belirtti.

Aralık ayında yayınlanacak Google Chrome 55 ise işleri bir üst seviyeye taşıyacak. HTML5’i varsayılan standart hâline getirecek olan söz konusu sürüm, sadece Flash’ı destekleyen sitelere ayrıcalık verecek. Kullanıcılar dilediklerinde Flash içeriklerin görüntülenmesi üzerindeki engeli kaldırabilecek. Böylelikle temel web deneyiminde herhangi bir değişim yaşanmayacak.

Google Chrome geçtiğimiz yıl bazı Flash reklamlarını engellemeye başlamıştı. Dolayısıyla Chrome kullanıcıları, bu kararın bazı getirleriyle az da olsa aşina durumda.

Google Chrome HTML5 ile daha pürüzsüz bir deneyimi hedefliyor

Google’ın hedefinde daha önceden yoğun biçimde Flash kullanılan sitelerde yaşanan takılma ve çökmelerin yaşanmadığı, daha pürüzsüz bir web deneyimi sunmak yatıyor. Şirketin bu hedefte ne ölçüde başarılı olacağı ise yeni Chrome sürümleriyle anlaşılacak.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...