Google Chrome’un geliştirici kanalını Android’e açtı

chrome-gelistirici-030515

Google, sıkı Android kullanıcılarının Chrome’un en gelişmiş, saf ve kaba versiyonunu test etme versiyonunu sağlıyor, Chrome’un geliştirici kanalını Google Play Store üzerinden sunduğu uygulamayla Android kullanıcılarına açıyor.

Böylelikle deneyimli kullanıcılar ve geliştiriciler internet tarayıcısının en yeni özelliklerini Google’ın mobil işletim sistemi üzerinde, herkese ulaşmadan önce test etme imkanı buluyor. Sıradan kullanıcıları uyarmak gerekiyor, ne de olsa Chrome’un bu “edge” versiyonunu kullanmak süper hızlı bir otomobili, henüz frenleri testten geçmeden sürmekle eşdeğer.

Geliştirici kanalı daha önce Windows Mac, Linux ve Chrome OS kullanıcıları için açıktı, ancak ilk kez Android de bu kanaldan yararlanan işletim sistemlerine eklenmiş oldu.

Google her zaman Chrome internet tarayıcısının farklı versiyonlarını farklı kanallar altında kullanıcılara sunuyor. Kararlı versiyon son kullanıcılara ulaşıyor ve adı üstünde en kararlı şekildeki versiyon olma özelliğini taşıyor. Beta versiyonu ise şu anda test edilmekte olan işlevleri barındırıyor. Geliştirici (Dev) versiyonu ise Beta versiyonunun bir adım ötesinde bulunuyor, haftada bir veya iki kez güncelleniyor. Son olarak Canary versiyonu da geliştirici versiyonunun bir adım ötesinde bulunuyor.

Saydığımız bu versiyonlar arasındaki farkı sıradan kullanıcıların fark etmesi biraz zor olabilir, ancak bu sürümlerin hepsini yayınlamak Google’ın yeni özellikleri herkese dağıtmadan önce Chrome topluluğundan geri bildirim toplamasına yardımcı oluyor. Böylelikle Google her kullanıcısından bir test pilotu gibi yararlanmış oluyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...