Google Chrome 10 yaşında

10 yılda basit bir internet tarayıcısından kapsamlı bir platforma dönüşün hikâyesi

Google Chrome internet tarayıcısını ilk kez 10 yıl önce, 2 Eylül 2008 tarihinde yayınladı. “İnternet tarayıcısına yeni ve sıra dışı bir bakış” olarak lanse edilen Chrome, Google’ın ilk internet tarayıcısı için hazırladığı bir karikatürle birlikte sunulmuştu.

Chrome öncelikle sadece Windows’da çalışan bir beta uygulaması olarak çıktı. Bir yılı aşkın zaman sonra, 2009 yılında da Linux ve macOS platformlarına geldi. Chrome, geliştiricilerin ve internet kullanıcılarının Internet Explorer‘dan bıkıp usandığı ve Firefox’un istikrarlı biçimde momentum kazanmaya başladığı zamanda gelmişti.

Google, Apple’ın WebKit oluşturma motoru ve Mozilla’nın Firefox’unu kullanarak Chrome’a hayat vermişti. Ayrıca Chromium projesiyle Chrome’un kaynak kodunu herkesin erişimine açmıştı.

Chrome web standartlarına ve saygı duyulan HTML5 standardına odaklandı. Daha çıktığı zamanda Acid1 ve Acid2 testlerinin her ikisinden de geçti. Bunlar önemli adımlardı çünkü Microsoft, Internet Explorer tarayıcısıyla açık web standartlarına uyum sağlamakta zorlanıyordu.

Google Chrome'un ilk logosu

Chrome’un çıkışının bir başka önemli noktası ise her bir tarayıcı sekmesinin “kum havuzu” içine alınabilmesiydi. Böylelikle bir sekme çöktüğünde, diğerleri hiçbir şey olmadan çalışmaya devam edebiliyordu. Bu, genel olarak Chrome’un hızını ve kararlılığını artırmaya yardımcı oldu. Aynı zamanda Google’ın V8 JavaScript motoru da web’i ileri taşıyacak şekilde gelişti ve ilerledi.

Aradan geçen on yılın ardından Chrome, çoğu insanın internette gezinirken tercih ettiği internet tarayıcılarının başında geliyor. Chrome, masaüstünde tarayıcı pazarının yüzde 60’tan fazlasını elinde bulunduruyor. Google’ın Chrome mühendisleri de internet tarayıcısını yeni özelliklerle iyileştirmeye ve en yeni web standartlarını uygulamaya devam ediyor.

google chrome
Google Chrome’un beta olmayan ilk sürümü (Aralık 2008)

Öyle ki, Chrome sadece bir internet tarayıcısı olmanın ötesine geçti. Windows, macOS, Linux, Android ve hatta iOS‘in üstünde çalışabilen bir platform hâline geldi.

CHROME ARTIK SADECE BİR İNTERNET TARAYICISI DEĞİL

Öte yandan Chrome, Google’ın dizüstü bilgisayar ve tabletler için tasarladığı yükte hafif işletim sistemi Chrome OS‘e de can veriyor. Üstelik Google, Android uygulamalarını Chrome OS’e getirerek Chromebook’ları ve tabletleri daha kullanışlı hâle getiriyor. Üstelik tam donanımlı Linux uygulamaları da yakın gelecekte Chrome OS’e geliyor. Aynı zamanda Chrome, progressive web uygulamalarının gelişmesine ve yerleşmesine de katkıda bulunarak web tabanlı uygulamalarının ilerlemesine yardımcı oluyor.

Chrome son yıllarda kapsamlı bir tasarım değişikliğine uğramadı, ancak Material Design Refresh tasarım güncellemesiyle birlikte internet tarayıcısının görünümünde de birtakım değişiklikler olacak.

Chrome’un geleceği başlangıçta olduğu bir internet tarayıcısı olmaktan daha çok bir platform olacak gibi görünüyor. Web geliştiricileri arasındaki hâkimiyeti ve Google’ın kendi servisleri içinde vermiş olduğu “en iyi Chrome ile çalışır” şeklindeki mesaj nedeniyle Chrome’un da yeni Internet Explorer olabileceğine dair bazı endişeler de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En iyi internet tarayıcısı 2018: Hangisi daha hızlı, işlevsel ve güvenli

Google’ın mühendisleri en yeni web standartlarını yönetip bunları Chrome’a uygularken, diğer internet tarayıcısı yapımcılarının Google’ın gelişmelerine ayak uydurmaları gerekiyor. Aksi takdirde arkada kalacakları kaçınılmaz bir gerçek.

Sanki Chrome ile geçen yılların 10 yıldan daha uzun olduğuna dair bir his var. Eğer bir internet tarayıcısı sadece 10 yılda basit bir tarayıcıdan bir platforma dönüştüyse, önümüzdeki 10 yıl içinde neler olur, bunu da siz düşünün.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Nvidia Ampere mimarisi ve ikinci nesil Nvidia RTX tarafından desteklenen RTX 3060 ailesinin ilk üyesi olan GeForce RTX 3060 Ti'yi tanıttı. Şirketten verilen bilgiye...

Oppo Reno 4 İncelemesi

Oppo yılın her iki yarısına birer Reno serisi sığdırmayı bir gelenek hâline getiriyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Reno 3 serisinin üyelerini gördükten beş ay sonra...

Amazon macOS oturumlarını AWS bulutuna getiriyor

Amazon macOS'i ilk kez AWS bulutuna getiriyor. Yeni Mac mini oturumları Amazon'un Elastic Compute Cloud (EC2) servisi kapsamında sunulacak. Böylelikle geliştiriciler iPhone, iPad, Mac...

WhatsApp iPhone uygulaması için yeni kişiselleştirme seçenekleri

WhatsApp iPhone uygulaması için hazırlanan son güncelleme, kullanıcılara hem sevecekleri hem de işlerine yarayacak yeni özellikler getiriyor. Bu yenilikler arasında her sohbet için farklı...

Spotify 2020 yılının en çok dinlenenlerini açıkladı

Spotify, aralık ayının ilk gününde 2020 yılının en çok dinlenen şarkı, şarkıcı ve podcast'lerini açıkladı. Şirket hem Türkiye'deki hem de dünya genelindeki 320 milyon...

Oppo Reno 4 İncelemesi

Oppo yılın her iki yarısına birer Reno serisi sığdırmayı bir gelenek hâline getiriyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Reno 3 serisinin üyelerini gördükten beş ay sonra...

Huawei Watch Fit İncelemesi

Huawei Watch Fit Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon üreticilerinin büyük bir kısmı akıllı saat pazarında da boy gösteriyor. Pek çok şirket, telefonların uzantısı...

Apple Watch SE İncelemesi

Apple, daha önce iPhone'larda uyguladığı satış stratejisini Apple Watch'ta da uygulayarak yeni bir model çıkardığında bir önceki yılın modelini de satışta tutmaya devam ediyor....

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun