Ana Sayfa » İnternet » Google Chrome 10 yaşında

Google Chrome 10 yaşında

10 yılda basit bir internet tarayıcısından kapsamlı bir platforma dönüşün hikâyesi

Google Chrome internet tarayıcısını ilk kez 10 yıl önce, 2 Eylül 2008 tarihinde yayınladı. “İnternet tarayıcısına yeni ve sıra dışı bir bakış” olarak lanse edilen Chrome, Google’ın ilk internet tarayıcısı için hazırladığı bir karikatürle birlikte sunulmuştu.

Chrome öncelikle sadece Windows’da çalışan bir beta uygulaması olarak çıktı. Bir yılı aşkın zaman sonra, 2009 yılında da Linux ve macOS platformlarına geldi. Chrome, geliştiricilerin ve internet kullanıcılarının Internet Explorer‘dan bıkıp usandığı ve Firefox’un istikrarlı biçimde momentum kazanmaya başladığı zamanda gelmişti.

Google, Apple’ın WebKit oluşturma motoru ve Mozilla’nın Firefox’unu kullanarak Chrome’a hayat vermişti. Ayrıca Chromium projesiyle Chrome’un kaynak kodunu herkesin erişimine açmıştı.

Chrome web standartlarına ve saygı duyulan HTML5 standardına odaklandı. Daha çıktığı zamanda Acid1 ve Acid2 testlerinin her ikisinden de geçti. Bunlar önemli adımlardı çünkü Microsoft, Internet Explorer tarayıcısıyla açık web standartlarına uyum sağlamakta zorlanıyordu.

Google Chrome'un ilk logosu

Chrome’un çıkışının bir başka önemli noktası ise her bir tarayıcı sekmesinin “kum havuzu” içine alınabilmesiydi. Böylelikle bir sekme çöktüğünde, diğerleri hiçbir şey olmadan çalışmaya devam edebiliyordu. Bu, genel olarak Chrome’un hızını ve kararlılığını artırmaya yardımcı oldu. Aynı zamanda Google’ın V8 JavaScript motoru da web’i ileri taşıyacak şekilde gelişti ve ilerledi.

Aradan geçen on yılın ardından Chrome, çoğu insanın internette gezinirken tercih ettiği internet tarayıcılarının başında geliyor. Chrome, masaüstünde tarayıcı pazarının yüzde 60’tan fazlasını elinde bulunduruyor. Google’ın Chrome mühendisleri de internet tarayıcısını yeni özelliklerle iyileştirmeye ve en yeni web standartlarını uygulamaya devam ediyor.

google chrome
Google Chrome’un beta olmayan ilk sürümü (Aralık 2008)

Öyle ki, Chrome sadece bir internet tarayıcısı olmanın ötesine geçti. Windows, macOS, Linux, Android ve hatta iOS‘in üstünde çalışabilen bir platform hâline geldi.

CHROME ARTIK SADECE BİR İNTERNET TARAYICISI DEĞİL

Öte yandan Chrome, Google’ın dizüstü bilgisayar ve tabletler için tasarladığı yükte hafif işletim sistemi Chrome OS‘e de can veriyor. Üstelik Google, Android uygulamalarını Chrome OS’e getirerek Chromebook’ları ve tabletleri daha kullanışlı hâle getiriyor. Üstelik tam donanımlı Linux uygulamaları da yakın gelecekte Chrome OS’e geliyor. Aynı zamanda Chrome, progressive web uygulamalarının gelişmesine ve yerleşmesine de katkıda bulunarak web tabanlı uygulamalarının ilerlemesine yardımcı oluyor.

Chrome son yıllarda kapsamlı bir tasarım değişikliğine uğramadı, ancak Material Design Refresh tasarım güncellemesiyle birlikte internet tarayıcısının görünümünde de birtakım değişiklikler olacak.

Chrome’un geleceği başlangıçta olduğu bir internet tarayıcısı olmaktan daha çok bir platform olacak gibi görünüyor. Web geliştiricileri arasındaki hâkimiyeti ve Google’ın kendi servisleri içinde vermiş olduğu “en iyi Chrome ile çalışır” şeklindeki mesaj nedeniyle Chrome’un da yeni Internet Explorer olabileceğine dair bazı endişeler de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En iyi internet tarayıcısı 2018: Hangisi daha hızlı, işlevsel ve güvenli

Google’ın mühendisleri en yeni web standartlarını yönetip bunları Chrome’a uygularken, diğer internet tarayıcısı yapımcılarının Google’ın gelişmelerine ayak uydurmaları gerekiyor. Aksi takdirde arkada kalacakları kaçınılmaz bir gerçek.

Sanki Chrome ile geçen yılların 10 yıldan daha uzun olduğuna dair bir his var. Eğer bir internet tarayıcısı sadece 10 yılda basit bir tarayıcıdan bir platforma dönüştüyse, önümüzdeki 10 yıl içinde neler olur, bunu da siz düşünün.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp masaüstü uygulaması için önemli yenilik

WhatsApp masaüstü uygulaması için bir süredir beklenen sesli ve görüntülü görüşme özelliği sonunda kullanıma sunuldu. Söz konusu özellik, geçtiğimiz yılın sonları itibarıyla Mac ve...

Netflix Türkiye fiyatları için zam; işte yeni abonelik fiyatları

Türkiye'de en çok tercih edilen internet üzerinden içerik yayın servislerinden biri olan Netflix fiyatları zamlandı. Fiyatlarda yüzde 50'ye varan oranlarda artış yapıldı. Zam ile...

SpaceX Starship SN10 inişinden kısa süre sonra patladı

SpaceX Starship SN10 prototipi yüksek irtifa testiyle yeryüzünden 10 kilometre yukarıya çıktı. Uzay aracı testin ardından başarılı bir şekilde yere iniş yapmayı başarsa da,...

Vivo S9 ve S9e resmiyet kazandı, işte özellikleri

5G destekli Vivo S9 ve S9e gözler önüne çıktı. Vivo S7 serisinin takipçileri olan cihazlar, bu cihazlara benzer bir tasarıma sahip. Farkı ise teknik...

DJI FPV 4K kayıt yetenekli ve profesyonel drone pilotlarına özel

DJI, pilotlarına birinci şahıs bakış açısı sunan ve daha kolay uçuş için yeni, tek elle hareket kontrolörü vaat eden en son drone'u DJI FPV'yi...

Meizu 18 serisi tanıtıldı, işte özellikleri

Meizu 18 serisi, daha önce de açıklandığı gibi, bugün Çin'de gözler önüne çıktı. Hem Meizu 18 hem de Meizu 18 Pro, Qualcomm Snapdragon 888...

Instagram beğeni sayısı gizleme testinde hata yaptı

Instagram paylaşımlardaki beğeni sayısını gizlemeyi 2019'dan bu yana test ediyor. Bu değişikliğin tüm kullanıcılara yansıtılmaması, sosyal ağın konuya dair yaklaşımı konusunda kafa karışıklığına yol...