Teknoloji

Google ChatGPT sahibi OpenAI’ın eski araştırmacılarının kurduğu şirkete 300 milyon dolar yatırdı

google chatgpt
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Teknolojinin yapay zekâ tarafındaki geleceği konusunda Google ve Microsoft arasındaki rekabet kızışmaya devam ediyor. Microsoft, ChatGPT’nin OpenAI ile sıkı sıkıya bağlı görünürken Google da, eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan ve daha az bilinen Anthropic adlı bir şirkete yönelmiş olabilir.

Financial Times‘ın bir haberine göre, 2022’nin sonlarında Google, söz konusu girişime yaklaşık 300 milyon ABD doları yatırım yaptı, ancak o sırada bunun haberi çıkmadı. Verdiği paranın karşılığında Google, şirkette yüzde 10 hisse aldı. Financial Times, Anthropic’in, anlaşma karşılığında arama devinden bulut bilgi işlem kaynakları alması gerektiğini söylüyor.

Bu durum biraz Microsoft ve OpenAI arasındaki ortaklığa biraz benziyor. Söz konusu ortaklıkta OpenAI araştırma uzmanlığını sağlarken, Microsoft yalnızca milyarlarca dolarlık yatırım sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda en yeni bilgi işlem yoğun yapay zeka modellerini eğitmek için gereken devasa bulut platformuna erişim sağlıyor.

Anthropic’in kendi genel amaçlı sohbet robotunu da geliştirmesi dikkate değer bir ayrıntı. Şirket, ChatGPT’nin muhtemel rakibi olan, Claude adlı bir robot geliştiriyor. Claude kapalı beta sürümündedir, ancak Anthropic ve OpenAI sistemleri arasındaki karşılaştırmayı buradan okuyabilirsiniz. Ne var ki, Google’ın Claude’u hizmetlerine Microsoft’un ChatGPT ile yaptığı gibi entegre etmeyi planlayıp planlamadığı net değil gibi görünüyor. Google, yapay zekâ tabanlı dil sistemlerini geliştiren çok sayıda şirket içi uzmanlığa zaten sahip. Financial Times, anlaşmanın temel motivasyon unsurlarından bir tanesinin, Google’ın bulut bilgi işlem işini geliştirmek olduğunu öne sürüyor.

Anthropic’in kuruluşunun arka planı da dikkate değer görünüyor. Bu kuruluş, 2021’de OpenAI’de eski bir araştırma başkan yardımcısı olan Dario Amodei tarafından kamu yararına çalışan bir şirket olarak oluşturuldu. Amodei, yapay zekâ dil modeli GPT-3’ün baş mühendisi Tom Brown da dahil olmak üzere, OpenAI’den bir dizi araştırmacıyı yanına aldı. Financial Times’ın belirttiği gibi Amodei OpenAI’den, “şirketin yönüyle ilgili bir anlaşmazlığın ardından” ayrıldı. Yani şirketin 2019’da Microsoft ile ilk anlaşmasını yapmasının ardından giderek artan ticari odağı nedeniyle ayrılık kararı aldı.

Birçok yapay zekâ araştırmacısı, o zamandan beri OpenAI’ın eylemlerini, özellikle de ChatGPT’nin çıktısını güvenilir bir şekilde algılayabilecek uygun korumalar veya yazılımlar olmadan geçen yılın sonlarında herkese açık bir şekilde web’de yayınlanmasını, giderek daha pervasız olmakla eleştirdi. Buna karşılık Anthropic, web sitesinde “güvenilir, yorumlanabilir ve yönlendirilebilir AI sistemleri” oluşturma çalışmalarını vurguluyor. Ancak Google’ın yatırımı bu önceliklerdeki bir değişikliği etkileyecek mi, zamanla göreceğiz.

Her ne olursa olsun, çok yakında Google’ın yapay zekâ geleceği hakkında çok daha fazla şey duymayı bekleyebiliriz. Şirket gelecek hafta, daha doğrusu 8 Şubat’ta konuyla ilgili bir etkinlik düzenliyor. Ve yakın gelecekte Microsoft’tan da, ChatGPT’yi Bing’e ekleme planları hakkında muhtemelen daha fazlasını göreceğiz.

İLGİLİ HABERLER