Ulaşım

Google Asistan Sürüş Modu’nun fişi çekiliyor

google asistan sürüş modu

Google Asistan Sürüş Modu I/O 2019’da duyurulmuş, 2020’de detayları paylaşılmış ve aynı yılın sonlarında da kullanıma sunulmuştu. Ancak söz konusu özelliğin ömrü fazla uzun olmadı. 9to5Google sitesinin haberine göre, Asistan Sürüş Modu’nun fişi çekiliyor.

Söz konusu özellik, sürüş sırasında akıllı telefon ekranı üzerinde Android Auto’nun sunduğuna benzer bir deneyim yaşama imkanını veriyor. Asistan Sürüş Modu, geçtiğimiz yıl sonlandırılan Android Auto akıllı telefon uygulamasının yerini aldığı için buna pek şaşırmamak gerekiyor.

Asistan Sürüş Modu’nda en üstünde Google Asistan’ın yer aldığı ana ekran tarzı bir sayfa kullanıcıları bekliyor. Bu sayfada müzik çalar, ses kontrolleri, arama ve mesaj butonları yer alıyor. Bu mod ana ekrana sabitlenebiliyor veya “Hey Google, sürüş modunu aç” komutuyla açılabiliyor.

Asistan Sürüş Modu’nu Google Haritalar uygulamasında sunulan Sürüş Modu ile karıştırmamak gerekiyor. Google Haritalar’ın Sürüş Modu navigasyon başlatıldıktan sonra ekranın altında görülen dört noktalı ikona dokununca açılan menü üzerinden başlatılıyor.

9to5Google’ın haberine göre; Google Asistan Sürüş Modu, kullanıcıların çoğunluğu Haritalar’ın Sürüş Modu’nu tercih ettiği için kapatılıyor. Bu noktada Asistan Sürüş Modu’nun Google tarafından yeterince ön plana çıkarılamamış olmasının da rol oynadığı söylenebilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER