Google arama tekelini kötüye kullandığı gerekçesiyle AB’den rekor miktarda ceza alabilir

google arama Google’ın ve diğer teknoloji devlerinin pazardaki hakim pozisyonlarını kötüye kullanmalarını engellemeyi amaçlayan Avrupa Komisyonu, bu konuda ne kadar kararlı olduğunu Google’a rekor miktarda bir ceza keserek gösterebilir. The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Google arama tekelini kötüye kullandığı için 3 milyar avro cezayla karşılaşabilir. Avrupa Komisyonu tarafından bugüne kadar kesilen en büyük ceza miktarı 1.1 milyar avro olmuştu.

AB’nin Google’a bu kadar ağır bir ceza kesme ihtimalini gündeme getiren vaka ise Google’ın arama sonuçlarında kendi alışveriş platformunu rakiplerinin önüne taşıması. İnternet devi bu alanda yanlış bir uygulama yapmadığını savunurken, The Telegraph şirketin cezaya karşı mücadele etmesinin çok yüksek bir ihtimal olduğunu ifade etti. Gazeteye göre, ceza birkaç hafta içinde resmiyet kazanabilir.

Kesilen toplam ceza miktarının değişebileceği belirtilirken, miktara karar verilmesi konusunda Avrupa Birliği’nin önünde geniş bir hareket alanı bulunuyor. Komisyon, AB’ye yıllık satış gelirinin onda birlik bölümü oranında ceza kesebiliyor. Bu da toplamda 3.3 milyar avro ceza kesilebilmesinin önünü açıyor. Söz konusu ceza, Google’ın arama konusundaki uygulamaları üzerine yürütülen 7 yıllık bir soruşturmanın ardından gelmiş olacak.

Google’dan cezaya ek olarak, arama uygulamalarını Avrupa yasalarına uygun hâle getirmesi de isteniyor. The Telegraph’ın haberine göre, Google’ın arama sonuçlarında kendi servislerini rakip servislerin önüne geçirmesi de engellenecek.

Google ile Avrupa Birliği arasında yaşanan problemler arama sonuçlarıyla sınırlı kalmıyor. Şirketin Android işletim sistemli telefonlarda da bazı uygulamaların zorunlu olarak ön yüklü biçimde sunulması nedeniyle Avrupa Birliği ayrı bir inceleme daha başlatmıştı.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...