Google arama sonuçlarında şarkı sözlerini gösterecek

google-arama-sarki-sozu-280616İnsanlar dinledikleri bir şarkının sözlerini öğrenmek için de sıklıkla Google’a başvuruyor. Arama devi de hem kullanıcılarının işini kolaylaştırmak hem de sanatçılara yeni bir gelir kalemi oluşturmak için şarkı sözlerini sonuç sayfasına yerleştiriyor.

Google arama sonuçlarında şarkı sözü gösterme imkanını, Toronto merkezli LyricFind isimli şirketle yaptığı anlaşma çerçevesinde sunuyor. Billboard’da yayınlanan haberde, bu anlaşmanın hem sanatçılar hem de yayıncılar için yeni bir gelir kalemi olduğuna dikkat çekiliyor.

Arama sonuçlarında şarkı sözü gösterimi ilk olarak ABD’de başladı. Ancak LyricFind ile yapılan anlaşma, uluslararası lisansları da kapsıyor. Dolayısıyla Google’ın başka ülkelerde de arama sonuçlarında şarkı sözlerini göstermesi muhtemel gözüküyor.

Anlaşmanın tüm detayları kamuoyuyla paylaşılmadı. LyricFind CEO’su ve kurucusu Darryl Ballntyne, şarkı sözlerinin arama sonuçlarında gösterilmesiyle milyonlarca yayıncı, söz yazarı ve besteciye ekstra gelir kaynağı sağlanacağının altını çizdi.

Billboard’a konuşan Ballantyne, telif dağıtımının kullanım doğrultusunda gerçekleşeceğini belirtti. Sistemde ödemeler şarkı sözü görüntüleme sayısı doğrultusunda yapılacak. Bir şarkı sözünün Google arama sonuçlarındaki görüntüleme sayısı arttıkça yayıncılar ve hak sahipleri daha çok para kazanacak.

Google arama sayfasında şarkı sözlerini gösterirken kartlardan faydalanıyor

Google’ın bu girişimi, şarkı sözü arayanları başka bir siteye gitme zorunluluğundan kurtarıyor. Şirket böylelikle şarkı sözü sitelerinin usülsüz biçimde gelir elde etmesinin de önüne geçmiş oluyor. Şarkı sözlerinin gösterildiği kartlarda şarkıyı Google Play üzerinden dinlemeyi veya satın almayı sağlayacak bağlantılar da bulunuyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...