Teknoloji

Google arama filtreleme algoritmasını güncelledi, kötü niyetli SEO uygulayıcılarını hedef aldı

Google arama sonuçlarındaki gereksiz unsurların etkisini azaltmak amacıyla sıralama prosedüründe yaptığı güncellemeleri duyurdu. Söz konusu güncellemeler anahtar kelimeyle ilgisi olmayan veya kalitesi düşük içerik barındıran web sitelerinin daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan “kötü niyetli” olarak nitelendirebileceğimiz arama motoru optimizasyon tekniklerini veya yöntemlerini hedefliyor.

Google, yapılan güncellemelerin İngilizce olarak yapılan arama sorgularının yüzde üçünü etkilediğini, Almanca, Çince ve Arapça arama sonuçlarında bu oranın yüzde üçün biraz üzerinde olduğunu, Lehçe’deyse yüzde beşe ulaştığını kaydetti. Bu güncelleme, Google’ın şubat ayında yaptığı ve arama sonuçlarının yüzde 12’sine etki eden Panda güncellemesinden daha az oranda etki göstermiş oldu.

En sık kullanılan SEO tekniklerinden bir tanesi anahtar kelimeyle doldurma yapmak. Bu yöntemde sayfanın ziyaretçiler tarafından az görünen bölümlerine sürekli tekrarlanan anahtar kelimeler yazılıyor ve bunun arama motorları tarafından farkedilmesi umuluyor. Search Engine Land’in dikkat çektiğine göre hileli bağlantılar ve gizleme gibi yöntemler Google’ın Site Yönetici Prensiplerine aykırı durumda. İlk yöntem genellikle birbirine bağlantılar vererek arama motorlarını şaşırtmaya çalışan organize link spamcileri tarafından kullanılıyor. İkincisiyse gerçek kullanıcılara gösterdiğinden daha farklı ve konuyla daha ilgiliymiş gibi görünen sayfa veya sayfaları arama motorlarına gösteren siteler tarafından tercih edilmekte. Bu tarz davranışlarda bulunan web siteleri görünebilirlik konusunda Google’dan ceza alacak gibi duruyor. Google’ın prensiplerine uyarak faaliyet gösteren web siteleriyse arama sonuçlarında yükselmeye devam edecek.

Bu arada Search Engine Land sitesi Google’ın yeni filtreleme algoritmasını Microsoft’un arama motoru Bing’inkiyle karşılaştırmış. Çıkan sonuçlara göre bazı durumlarda Bing daha ilgili arama sonuçları sağlıyor, ancak Google onaylanmış SEO tekniklerine tamamen bağlı kalan sayfalar için daha iyi sonuçlar sağlamakta. Search Engine Land ekibi genelde Google’ın sıralamalarında çok da dikkate değer değişiklikler gözlemlememiş, bu da değişikliklerin sadece yüzde üçlük bir kısmı etkilediğini doğrular nitelikte.

İlgili – Search Engine Land
İlgili – Google Site Yöneticisi Blogu

İLGİLİ HABERLER