Google Android telefonları daha hızlı güncellemeyi planlıyor

google androidGoogle’ın kendi markasını taşıyan ya da üretim sürecinde rol oynadığı akıllı telefonlar Android güncellemelerini hızlı biçimde alıyor. Ancak bu durum pek çok cihaz için geçerli değil. Güncellemelerin gecikmesinden pek çok kişi üreticileri sorumlu tutsa da, Android’in özellikle güvenlik konusundaki karmaşık yapısı da gecikmelerde önemli rol oynuyor. İnternet devi, bir süre önce 1.4 milyar Android cihazının yarısının 2016’da önemli güvenlik güncellemelerini alamadığını açıklamıştı. Google Android telefon üreticileriyle daha yakın çalışarak 2017’de bu soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Google’ın bu iddiasına şüpheyle yaklaşanları yadırgamamak gerekiyor. Android Güncelleme Birliği ticari ve lojistik nedenlerden ötürü başarısız olmuştu. Google’ın güncelleme dağıtımında yavaş kalan üreticileri utandırma üzerine kurulu planı da etki yaratmamıştı. Ne var ki; işletim sistemindeki açıklardan kaynaklanan zorunlu güvenlik güncellemelerinin sayısı her geçen gün artarken, bu açıkları kapatmamanın sonuçları da daha yıkıcı hâle geliyor.

Yüzlerce telefon üreticisi ve mobil operatör, açıkların kapatılması için kendi yöntemlerini de eş zamanlı olarak test ediyor. Yine de; Google Nexus ve Pixel sahipleri son güvenlik güncellemelerini hızlı biçimde alırken, diğer Android kullanıcılarının aylar boyunca beklemesi gerekebiliyor.

Google’dan TechCrunch sitesine yapılan açıklamada, üreticilerle yakın çalışmanın devam ettiği ve 6 ila 9 hafta arasındaki güncelleme sürelerinin birkaç güne indiği belirtildi. Android’in güvenlik yöneticisi Adrian Ludwig, Kuzey Amerika’daki amiral gemisi Android cihazlarının yüzde 78’inden fazlasının 2016’nın sonunda yayınlanan güvenlik güncellemesini aldığını dile getirdi. Bu çalışmalar sonucunda üreticilerin de güvenlik güncellemesi yayınlaması kolaylaştı. Samsung, bir süre önce her ay düzenli olarak güvenlik yaması yayınlama sözü vermişti.

Google, “A/B Güncellemeleri” adını verdiği paketler sayesinde üreticilerin güvenlik güncellemelerini yayınlamalarını kolaylaştırdığına dikkat çekiyor. Şirket, söz konusu güncellemeler sayesinde yama yüklemesi sonrasında telefonların çalışmaz hâle gelme ihtimalinin de azaldığını vurguluyor. Güncelleme boyutunun küçülmesi de yeni yaklaşımın getirileri arasında yer alıyor.

Google Android üreticilerine diğer şirketler hakkında da bilgi veriyor

Google aynı zamanda Android üreticilerine endüstrideki diğer şirketlerle ilgili gelişmeler konusunda bilgi veriyor. Ludwig, şirketlerin birbirinden haberdar olmasının aksiyon alma hızını yukarıya çektiğini dile getirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony Xperia 1 III ve Xperia 5 III tanıtıldı; işte özellikleri

Sony 2021 model Android telefonları; Xperia 1 III ve Xperia 5 III'ün duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket, bu iki telefonu yazın başlarında yurt dışında çıkarmayı planlıyor....

Samsung’dan Galaxy S21 Ultra ile S20 Ultra karşılaştırması

Samsung, 2020 ve 2021'in ilk yarılarında çıkan ve birbirinin takipçisi olan Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modelleri için karşılaştırma niteliğinde bir infografik...

Apple’ın yeni etkinliği için beklenen işaret Siri’den geldi

Yeni Apple etkinliği için beklenen doğrulama, Apple'ın dijital asistanı Siri'den geldi. MacRumors sitesinin haberine göre, Siri'ye Apple'ın sıradaki etkinliğinin ne zaman olduğu sorulduğunda "20...