Google Android’de görüntülü görüşmeyi basitleştiriyor

Google Android kullanıcılarına akıllı telefonlarında görüntülü görüşmeleri daha kolay gerçekleştirmelerine olanak sağlayan yeni bir yöntem sunuyor. Aslında Samsung ve benzeri bazı markaların telefon uygulamaları içinde görüntülü arama yapmayı sağlayan seçenek bulunuyor. Ne var ki, bu seçenek Android cihazlarının genelinde bulunmuyor.

Android cihazları üzerinden video görüşme yapmak isteyen kullanıcılar Telefon, Kişiler ve Android Messages uygulamaları içinde video arama seçeneğini görecekler. Yukarıdaki animasyondan da görüldüğü üzere, bu entegrasyon oldukça kapsamlı şekilde yapılıyor, kişiler içinde sesle arama veya yazılı mesaj gönderme seçeneklerinin yanında video arama da yer alıyor.

Google, bu işleve gelecekte bir sesli görüşmeden tek bir tıklatmayla video görüşmeye olanak sağlayacak yeni bir özellik ekleyeceğini belirtiyor.

Video görüşme yapıldığında, bu görüşme mobil operatörün ViLTE servisi, yani LTE üzerinden video servisi üzerinden aktarılıyor. Eğer mobil operatör bu servisi desteklemiyorsa, Google aramayı kendi uygulaması olan Duo’ya bağlayacak. Ancak bu durumda her iki tarafta da bu uygulamanın yüklü olması gerekecek.

Entegre edilmiş video görüşme özelliği Pixel, Pixel 2, Android One ve Nexus telefonlarında kullanıma sunuldu. Bu demek oluyor ki, Türkiye’de General Mobile markalı Android One telefon sahipleri de bu özellikten yararlanabilecek. Google bu özelliği diğer Android cihazlarına getirmek için de mobil operatörlerle çalışma yaptığını belirtti.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...