Manşetler

Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu

google play store alışveriş

google ampDünyanın dört bir yanındaki yayıncı için da okur kitlelerine ulaşmak yolunda mobil web önemli bir kanal olma özelliğini taşıyor. Ne var ki, özellikle hız söz konusu olduğunda, mobil web kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiye erişim konusundaki beklentilerini karşılamakta yeterli olamıyor. Yayıncılar açısından yüklenmesi uzun süren her sayfa, hem bir okuyucunun hem de reklam ya da abonelik yoluyla gelir elde etme fırsatının kaybına yol açıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerin ortaya koyduğu tabloya göre, kullanıcılar içeriğin hızlı yüklenmemesi halinde sadece üç saniye bekledikten sonra web sitelerini terk ediyor. Kuşkusuz bu sadece istediklerine online üzerinden erişmek isteyen kişiler için değil, okurlarının onlar için oluşturdukları içeriğin keyfini sürmesini isteyen yayıncılar açısından da tercih edilmeyen bir durum.

Google, geçtiğimiz yılın ekim ayında mobil web?in hız ve performansını önemli ölçüde değiştirmeyi hedefleyen yeni bir açık kaynak girişimi olan Accelerated Mobile Pages-AMP, yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar projesinde endüstrideki diğer oyuncular arasına katılmıştı.

AMP, kısa bir süre içerisinde mobil web?in geliştirilmesi misyonu etrafında bir araya gelen yüzlerce yayıncı, çok sayıda teknoloji şirketi ve reklam teknolojisi kuruluşlarının da katılımıyla büyük yol kat etti.

Google bugün itibarıyla AMP sayfalarını Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sunuyor. Böylelikle kullanıcılar mobil aramalarda, ilgili haberlere hızlı bir şekilde erişim sağlayıp, okuyabilme deneyimlerini daha da iyileştirecekler.

Google’da mobil bir cihaz ile arama yaptığınızda, AMP kullanılarak tasarlanan sayfalar, ilintili arama sonuçları doğrultusunda “Öne Çıkan Haberler” bölümünde yer alacak. Okumak için seçtiğiniz bilgiye anında yüksek bir hızla erişebileceksiniz. Üstelik yüklenmesi için uzun uzun beklemeden veya okurken sağa sola atlamadan haberi kolayca yukarı-aşağı kaydırabileceksiniz. Ayrıca, sayfayı kaydırarak AMP haberlerinin birinden diğerine kolayca geçiş yapılabileceksiniz

Google’ın belirttiğine göre, AMP ile web’de gezmek, ister Android ister başka platformda olsun muhteşem bir deneyim sağlıyor. Çünkü Google AMP ile hazırlanan web sayfaları, dengi olan diğer sayfalara göre ortalama 4 kat daha hızlı yüklenip, on kat daha az veri kullanıyor. Çoğu zaman göz açıp kapatıncaya kadar yükleniyor.

Kullanıcıların AMP içeriğini Google Arama sonuçları arasında bulmalarını kolaylaştırmak için önemli bir adım, ancak Google açık kaynaklı AMP Projesi için yapılacak daha çok fazla işin bulunduğuna dikkat çekiyor.

Google AMP açık kaynaklı olduğundan köklü günlük yayınlar ve haber kuruluşlarından en küçük bloglara, tamamıyla dijital yayınlardan yerel gazetelere kadar isteyen herkes kolayca kullanabiliyor, kendi AMP sayfalarını yaratabiliyorlar.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER