Teknoloji

Google Türkiye’de arama sonuçlarında Alışveriş reklamı göstermeyecek

google play store alışveriş

Google, arama sonuç sayfasında kaydırmalı formatta görülen alışveriş reklamlarının 10 Ağustos’tan itibaren Türkiye’de gösterilmeyeceğini açıkladı. İnternet devi, Rekabet Kurumu’nun kararı nedeniyle böyle bir değişikliğe gidileceğini belirtti.

Google’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak; Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600?den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor.

Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle; faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye?deki arama sayfalarından kaldıracağız. Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için RK ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.”

Google’ın açıklamasında, bu durumun satışlara olan etkisini azaltmak için iş ortaklarıyla birlikte çalışılacağı vurgulandı. Şirket, tüketicilerin ihtiyaç duydukları bilgilerden yararlanmak için Arama servisinden yararlanmaya; satıcıların da diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebileceğini belirtti.

Google arama sonuçlarında Alışveriş reklamlarını gösterebilmek için Rekabet Kurumu’yla birlikte çalışmayı sürdüreceğini de vurguladı. Şirket mevcut durumun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inandığının da altını çizdi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER