Teknoblog Mobil Google akıllı telefon verilerini kullanarak tahminler yürüten Behavio’nun arkasındaki ekibi bünyesine kattı

Google akıllı telefon verilerini kullanarak tahminler yürüten Behavio’nun arkasındaki ekibi bünyesine kattı

Google çalışan kadrosuna yeni isimler katmaya devam ediyor. Şirketin bünyesine son olarak akıllı telefonlar tarafından toplanan verileri analiz edip tahminler gerçekleştiren Behavio’nun arkasındaki ekip katıldı. Konum, hız, etraftaki cihazlar, telefon etkinliği, ses düzeyleri gibi değişkenleri takip eden yazılım bu verileri saklıyor ve böylelikle ortaya çıkan olağan dışı kullanıcı davranışlarını daha kolay algılıyor, neler olabileceğine dair gerekçeli tahminler ortaya atıyor.

behavio-google-satin-alma-150413

MIT Media Lab bünyesinde çalışmış olan üç kişilik bir ekibin oluşturduğu Behavio, geçtiğimiz yıl Knight News Challenge’da 355 bin dolarlık bir yatırım kazanmıştı. Gelen ilk haberler Google’ın Behavio’yu tamamen satın aldığı doğrultusundaydı. Ancak Google’dan yapılan açıklamada Behavio’nun satın alınmadığı, sadece arkasındaki ekibin Google bünyesine katıldığı ifade edildi. Behavio ekibiyse Google ile birlikte ”dijital deneyimlerimiz dünyayı nasıl deneyimlediğimizle daha uyumlu olmalı” mottosu çerçevesinde gelişim çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Behavio’nun arkasındaki ekip Google’a katıldığı için servisin kapanacağı açıklandı.

İlgili >> TechCrunch

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz