Teknoloji

Google 2022’nin en çok merak edilenlerini açıkladı

google

2022’nin son günlerinin gelmesiyle birlikte çevrimiçi platformların geride kalmak üzere olan yıla genel bakış attıkları değerlendirmeler de yayınlanıyor. Bunlardan birisi de Google’dan geldi. Google 2022 Yılının Arama Trendleri ile Türkiye ve Dünya’da insanların neleri merak ettiğine ışık tutuyor.

Türkiye’de genel aramalarda insanların en çok “Dolar/TL” kurunu merak ettiği görülüyor. Bunu “Bayram tatili kaç gün?”, “ÖBA” (Öğretmen Bilişim Ağı), Bergen ve Kedi terimleri takip ediyor. En çok aranan kişiler listesinin başını ise Galatasaray’a transfer olan Mauro Icardi çekiyor. Ece Erken, Şinasi Yüzbaşıoğlu, Dries Mertens ve Joao Pedro da ilk beşi tamamlıyor. Bu noktada Türkiye’nin ülkeye transfer olan futbolcuları merak ettiği rahatlıkla söylenebilir.

Türkiye 2022’de kaybettiği isimleri de Google’da aradı. Yılın ilk günlerinde bir trafik kazasında hayatını kaybeden futbolcu Ahmet Çalık, Yeşilçam efsaneleri Cüneyt Arkın ve Fatma Girik, Bllur Kalkavan ve usta müzisyen İlhan İrem Türkiye’nin Google’a sorduğu kayıpları oldu.

Google 2022 Yılının Arama Trendleri listesinde en çok aranan dizilere de yer verdi. Listede başı Yalı Çapkını çekiyor. Duy Beni, Gelsin Hayat Bildiği Gibi, Tozlu Yaka ve Erşan Kuneri de ilk beşi tamamlayan diğer diziler oldu.

Google’ın Türkiye’deki televizyon deneyiminin bir parçası olduğunu “Kim” terimiyle yapılan aramalar da gösteriyor. Bu aramalar arasında ilk sırada “Elenen isim Survivor kim elendi” sorusu yer alıyor. Masterchef, Maske Kimsin Sen ve Doya Doya Moda gibi yarışmacılarda elenenler de Google’da arandı.

Türkiye merak ettiği yerleri de Google’a sordu. “Nerede” terimiyle yapılan aramalar listesinde birinci sırada “Faroe Adaları nerede?” sorusu yazıyor. “Andropoz nerede çekildi”, “Çernobil nerede”, “Sakarya Meydan Muharebesi nerede oldu” ve “Elhamra Sarayı nerede” soruları da Google’a soruldu.

Google 2022 Yılının Arama Trendleri ilginç merakları gözler önüne seriyor

Türkiye rüyalarının anlamını Google’a sormayı da sürdürdü. Listede başı “Rüyada deprem olması” çekerken; “Rüyada erkek bebek görmek”, “Rüyada yazın kar yağdığını görmek”, “Rüyada teyze kızı görmek” ve “Rüyada mezarlık görmek ne anlama gelir” ilk beşteki diğer aramalar arasına girdi.

Google 2022 Yılının Arama Trendleri bazı üzücü şeyleri de gösteriyor. “Ben Neden…?” terimiyle yapılan aramalarda ilk beşi “Ben neden sevilmiyorum”, “Ben neden bu kadar çirkinim?”, “Ben neden doğdum”, “Ben neden dışlanıyorum” ve “Ben neden eziğim” soruları oluşturuyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER