Eski Google çalışanı, Gmail’ın yaratıcısı ve FriendFeed’in kurucusu Paul Buchheit birçok kişinin hislerine tercüman oldu desek yeridir. Kendisi, FriendFeed’deki sayfasından Google’ın netbook odaklı Chrome işletim sistemiyle ilgili ağır iddialarda bulundu.

Buchheit, insanların Chrome OS hakkında ciddi bir şekilde konuşmasına ve hatta Google’ın bu işletim sistemini barındıran cihazları satacak olmasına şaşırdığını saklamıyor. Google’ın bu işletim sisteminin diğer işletim sistemi Android’e göre daha iyi birşey sunmadığını düşünen Bucheit, Chrome OS’in gelecek yıl içinde öleceğini ya da Android’le birleşeceğini tahmin ediyor.

Tabletler için optimize edilmiş Android 3.0’ın da gelmesiyle birlikte Android ve Chrome OS’in bir arada nasıl yaşayacağı merak ediliyor. Gördüğümüz kadarıyla Chrome OS tabletler için de uygun bir işletim sistemi gibi görünüyor. Peki, siz Chrome OS hakkında ne düşünüyorsunuz? Android’le bir arada yaşayabilir mi? Ya da Google’ın mezara giden bir projesi mi olacak? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili – FriendFeed

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Xiaomi MUIU 10 beta sürümü dağıtıma çıktı

2 YORUMLAR

  1. google’ın böyle bir yapısı var işte. her servisi birbirinden bağımsız kendi halinde geliştiriyorlar.bir bakıyorsunuz bası servisleri birbirini tanımıyor. hala google connect’i kendi blog servisi blogger’a entegre edemediler mesela. bunları geliştiren insanların aynı bina da bile olduklarından şüpheliyim.
    tek birşey yap, onu da en iyisi yap. apple’dan browser yapmak dışında öğrenecekleri şeyler var.

  2. Chrome OS ve Android’in birleşeceğini söylemek bir kehanet değil ki. Zira Google’da Mobil piyasası sayesinde popülerliği artan Android’in etkisinin farkında. Hatta Chrome OS’un bu kadar gecikmesinin sebebi de Android ağırlıklı olarak çalışmalarıdır.

    Ancak Google burada bir hata yaptı diyemeyiz. Zira Chrome OS ve Android’in hangisinin tutacağını peşinen söylemek işte o bir kehanet olurdu. Google bunu bildiği için iki sistemi birden sundu ve belirli bir olgunluğa erişmeden bu birleşimi yani Chrome OS ve Android’in birleşmesi işlemini gerçekleştirmeyecektir.

    Ayrıca bir dizüstü işletim sistemi ile bir cep telefonu işletim sistemi arasında bazı farklılıklar vardır. Chrome iki farklı mecrada işletim sistemi üreterek tecrübelerini artırıp birleşik bir işletim sistemi konusunda daha başarılı sonuçlar alabilecektir.

    Bu konuda hala başarılı olamayan Microsoft’dan öne bile geçecektir. Bunu önümüzdeki yıllarda daha iyi göreceğiz ve cep işletim sistemi Android’in popülerliği ve onun için üretilen uygulama, oyunlar sayesinde her geçen gün vites büyütecek Google çok değil önümüzdeki 5 sene içerisinde Masaüstü piyasasında da Microsoft’a kafa tutacaktır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz