Teknoloji

Gmail Android uygulamasının yeni tasarımı alt navigasyon çubuğunu öne çıkarıyor

gmail android

Gmail Android uygulamasında eylül ayında yapılan tasarım değişikliğiyle yazılı etiketler ana navigasyonun bir parçası olmaktan çıkarılmıştı. Google şimdi de uygulamanın alt çubuğunu daha belirgin hâle getirerek yaptığı ilk değişikliği daha anlamlı kılıyor.

Daha önce Gmail’in Android uygulamasında gelen kutusunda aşağıya doğru kaydırma yapıldığında veya bir e-posta açıldığında ekranın altındaki navigasyon çubuğu kayboluyordu. Kullanıcılar bu özelliği Gmail’in ayarlar menüsü üzerinden devredışı kılabiliyor.

Artık bir e-posta açıldığında aşağıya doğru kaydırma yapılana kadar alt çubuk kaybolmuyor. E-postanın en üstüne dönüldüğünde de alt çubuk geri dönüyor. “Alt navigasyonu kaydırmada gizle” seçeneği devredışı bırakıldığında alt navigasyon çubuğunu sürekli olarak ekranda tutmak mümkün hâle geliyor.

Gmail Android uygulamasının yeni görünümü tüm kullanıcılara ulaşmış değil

Bu değişiklik, yukarıda da belirttiğimiz gibi, her sekmenin yanında bulunan yazılı etiketlerin kaldırılmasını anlamlı kılıyor. Görsel dağınıklığı ortadan kaldırmayı hedefleyen Google, ikonları daha belirgin unsurlar hâline getiriyor.

gmail androidGmail Android uygulamasındaki bu tasarım değişikliği henüz tüm kullanıcılara ulaştırılmış değil. Aynı tasarımın Gmail’in iOS uygulamasında sunumunun tamamlanmış olduğunu belirtmekte fayda var.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER