İncelemelerManşetler

General Mobile GM 5 Plus İncelemesi

gm 5 plus inceleme

General Mobile son yıllarda Google ile yakın bir işbirliği içinde ve bunun sonucunda ortaya güzel işler çıkıyor. Geçen yıl General Mobile 4G ile Türkiye’nin ilk Android One telefonuna imza atan General Mobile, ayrıca bu telefonu Android N ön izleme sürümünün Nexus cihazları dışında yüklenebildiği ilk cihaz hâline getirmeyi başararak önemli bir işe imza atmıştı. Bu, Google’ın da General Mobile’a ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi sayılırdı. Mart ayında gerçekleşen bu olaydan birkaç hafta önce, Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde ise General Mobile, yeni Android telefonu GM 5 Plus’ı Google ve Qualcomm ile birlikte tanıtmıştı ve yine önemli bir işe imza atıldığını işaretini vermişti.

General Mobile GM 5 Plus’ı Barselona’daki lansmanda ön incelemeden geçirmiş, ilk izlenimlerimizi size aktarmıştık. Telefon geçtiğimiz nisan ayında satışa çıkmıştı ve daha sonra da test için elimize ulaşmıştı. Bir ay gibi uzun bir süre boyunca GM 5 Plus’ı kullanıyoruz ve kabul ediyoruz ki, inceleme için biraz geç kaldık. Yine de, affınıza sığınarak Türkiye’nin yeni ve ilkinden daha güçlü Android One telefonuyla ilgili izlenimlerimizi GM 5 Plus inceleme yazısında aktarmaya başlıyoruz.

Video İnceleme

Tasarım

gm 5 plus incelemegm 5 plus incelemegm 5 plus incelemegm 5 plus incelemeKarşımızda geçen yılın Android One telefonu General Mobile 4G’ye göre daha büyük ekranlı, daha üst sınıf bir cihaz olduğu havasını fazlasıyla veren bir telefon var. 5.5 inç ile daha büyük bir ekrana sahip olan GM 5 Plus doğal olarak daha geniş bir yüzey alanına sahip. Ancak ekran çerçevesi epey dar tutulmuş, böylelikle de telefonun daha fazla alan kaplaması engellenmiş, ergonomiyi artıracak şekilde davranılmış.
GM 5 Plus’ın kavisli köşeleri, hafif yuvarlatılmış ve 7.9 mm. gibi makul bir kalınlığa sahip olan metal kenar profili ve yine kenarlara doğru hafif kavis yapan arka yüzeyi, bu telefonun tek elle rahatlıkla kavranmasını ve arayüzde gezinme, telefon numaralarını tuşlama gibi basit işleri tek elle rahatlıkla yapma fırsatı sunuyor.

General Mobile malzeme seçimi konusunda da geçen yılın telefonuna göre önemli bir sıçrama gerçekleştirmiş. GM 5 Plus’ın ön yüzünü kenarlara doğru hafif kavis yapan, teknik olarak 2.5D olarak nitelendirilen Gorilla Glass 4 ekran camıyla kaplamış. Bu telefona sağlamlık da katıyor. Kenarlar metal çerçeveyle çevrelenmiş. Cam ve metalin birleşimi arkada lastik bir kapakla bütünleşiyor. Bu arka kapak sabit, yerinden çıkarılamıyor. Yumuşak ve dokulu yüzey deri hissini veriyor, ayrıca telefonun elden kayıp gitmesini de engelleyecek sürtünmeyi sağlıyor. Ön ve arka yüzeyle metal çerçevenin buluştuğu hatlarda bir fırçalama işlemi yapılmış. Bu yüzeyler genellikle çizinme ve aşınmalara karşı çok hassas olur. GM 5 Plus’ta ise çiziklerin nispeten az olduğunu gözlemliyoruz.

GM 5 Plus’ın 5.5 inç ekranının altında LED bildirim ışığı bulunuyor. Üstte ise ahize hoparlörü, yakınlık sensörü, 13 megapiksel kamera ve LED flaş bulunuyor. Sol kenarda microSD ve nanoSIM kart yuvalarını bir arada barındıran ve kutudan çıkan sivri uçlu cisimle açılan tepsi bulunuyor. Sağ kenarda ses ve güç tuşları mevcut. Güç tuşu ses tuşlarından daha farklı, biraz daha pürüzlü bir yüzeye sahip. Böylelikle tuşları birbirinden daha rahat ayırt ediyorsunuz. Üst kenarda 3.5 mm. kulaklık jakı yer alırken, altta da hoparlör, mikrofon ve USB-C portu bulunuyor.

GM 5 Plus’ın arka yüzüne baktığımızda 13 megapiksel kamera dikkat çeken ilk ayrıntı oluyor. Bunun hemen altında çift renkli LED flaşı görüyoruz. Hemen altta General Mobile logosu, alt kenara doğru iyice inildiğinde de Android One logosu görülüyor. Bu arada kameranın hemen üstünde ikinci mikrofonun bulunduğunu eklemeden geçmeyelim.

Renk seçenekleri bakımından General Mobile Apple’ın yolundan gidiyor. Tıpkı iPhone 6s’te olduğu gibi uzay grisi, gümüş, altın ve roze altın renk seçenekleri bulunuyor. Üstelik General Mobile bu renklerin adlandırmasını bile Apple’ınkilerle aynı yapmış.

Ekran, Donanım, Performans

gm 5 plus incelemegm 5 plus incelemeGeneral Mobile GM 5 Plus’ta 5.5 inç, 1920 x 1080 piksel çözünürlüklü LTPS ekran yer alıyor. Bu ekran 401 ppi piksel yoğunluğuyla gayet makul bir keskinlik ve netlik sunuyor. Ekrana normal kullanım uzaklığından bakıldığında pikselleri görmek imkansız gibi bir şey. Ekran parlaklığı ortalamalarda geziniyor, ancak parlaklık aralığının yüksek olduğu söylenebilir. Genel olarak parlaklık konusunda bir sıkıntı yaşamadık, dışarıda güneş ışığı altında da bu ekran rahat bir kullanım sunuyor, güneş gözlüğü kullanırken de ekranı görüp işleri hâlletmeyi başardık. Görüş açıları geniş, ancak belirli bir açıdan sonra renklerin soluklaşmaya başladığına da tanık olduk. Uzun lâfın kısası, GM 5 Plus’ın ekranı kullanıcılara tatmin edici bir görsel deneyim sunmayı başarıyor. Geniş alan web sitelerinde gezinirken, video izlerken, fotoğraflara bakarken, oyun oynarken arzu edilen rahatlığı sağlıyor.

gm-5-plus-ekran-goruntuleri-2gm-5-plus-ekran-goruntuleri-1gm-5-plus-ekran-goruntuleri-3İçerideki donanım bileşenlerine bakacak olursak, General Mobile’ın Qualcomm ile olan işbirliği neticesinde GM 5 Plus’ta Snapdragon işlemciye yer veriliyor. Ancak Qualcomm’un daha güncel orta sınıf işlemcileri varken, Snapdragon 617’te karar kılınmış. Sekiz çekirdekli bu işlemci 1.52 GHz’lik dört adet Cortex A53 ve 1.21 GHz saat frekansına sahip dört adet Cortex A53 çekirdek barındırıyor. Adreno 405 GPU’nun da yer aldığı bu yongaset 3 GB RAM ile destekleniyor. Karşımızda bir Android One telefonu var ve muhtemelen 615 işlemcinin bu telefon için makul olduğu düşünülmüştür. 3 GB RAM’in bulunması ise sevindirici, bu da uygulama ve çoklu görev performansı noktasında avantaj sağlıyor.

gm 5 plus incelemeDepolama birimi tarafında GM 5 Plus’ın sadece 32 GB’lık tek bir tercih ile sunulduğunu görüyoruz. Günümüz şartlarında 32 GB ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli. Ancak daha fazlasını isterseniz, 128 GB’ye kadar kapasiteye sahip kartları destekleyen microSD kart yuvası bulunuyor. Android 6.0 Marshmallow ile çalışan GM 5 Plus, bu sürümün sunduğu hibrit depolama çözümünden de yararlanma fırsatı veriyor. Öyle ki, GM 5 Plus’a taktığınız bellek kartını biçimlendirip, 32 GB’lık birimi ile bir bütün olarak kullanabilirsiniz. Yani tek bir dizin altında SD ve dahili depolama birimini sanki tek bir birimmiş gibi kullanmanız mümkün oluyor. Bu durum SD kartınızın sadece tek bir telefona özel olacağı anlamına geliyor, ancak esneklik sağlaması açısından bu kullanım yöntemini tercih eden kullanıcı sayısının da az olmayacağını tahmin ediyoruz.

gm-5-plus-ekran-goruntuleri-6gm-5-plus-ekran-goruntuleri-5gm-5-plus-ekran-goruntuleri-4Benchmark testlerine baktığımızda GM 5 Plus’ın ortalarda gezindiğini görüyoruz. AnTuTu Benchmark testinden 45000 seviyesinde bir puan alan telefon alan telefon, GeekBench 3 testinde de iki yıl öncesinin amiral gemisi telefonlarının elde ettiği seviyelerde tek çekirdek ve çift çekirdek sonuçları elde ediyor. GM 5 Plus genel olarak benchmark testleriyle paralellik gösteren, ortalama bir performans sunan akıllı telefon. Kullanıcı arayüzü oldukça akıcı, uygulamalar ve oyunlar hızlı şekilde açılıyor. GM 5 Plus’ın hitap ettiği kitle için bu telefon fazlasıyla yeterli bir performans sunuyor. Isınma konusunda da optimum sınırlar içinde kaldığını, ağır yük altında bile aşırı derecede ısınmadığını söyleyebiliriz.

Pil ve Kablosuz Bağlantı

gm 5 plus incelemegm 5 plus incelemePil konusunda da GM 5 Plus’ın şartlarına uygun davrandığını söyleyebiliriz. Telefonda 3100 mAh kapasiteli bir pil bulunuyor ve pil kullanıcılar tarafından değiştirilemiyor. Bu pil normal yoğunluklu bir kullanımda sabahtan akşama bir gün iş görecek nitelikte. Eğer kullanım yoğunluğunu biraz daha azaltırsanız, birinci günün ötesine geçebilir, ikinci günden de biraz çalabilirsiniz. General Mobile’ın GM Turbo Charge olarak adlandırdığı bir hızlı şarj teknolojisi bu telefonda mevcut. USB-C portu üzerinden şarj edilen GM 5 Plus sadece 30 dakikada 0’dan yüzde 50’ye yaklaşan bir pil doluluğuna ulaşmayı başarıyor. Bu da özellikle dar zamanlarda birkaç dakikalığına bile şarj edip birkaç saat iş görmeyi sağlayacak bir pil doluluğunu elde etmeyi sağlıyor. Söz konusu imkandan yararlanmak için telefonu kutudan çıkan ve GM Turbo Charge destekli adaptörle şarj etmeniz gerekiyor.

GM 5 Plus’ın kullanıcıları memnun edecek bir başka noktası ise zengin kablosuz bağlantı desteği. General Mobile, GM 5 Plus’ın Kategori 7 LTE desteği sunduğunun altını çiziyor. Bu, Kategori 6’daki gibi 300 Mbps’ye varan bir veri indirme sınırı olduğu anlamına geliyor. Ancak söz konusu yükleme olduğunda, GM 5 Plus için en üst sınır 100 Mbps oluyor. Bu destek sayesinde GM 5 Plus günümüzün 4.5G hızlarında en iyi performansı verecek yeterliliği sağlıyor. Yalnız mobil şebeke performansının biraz iyileştirmeye ihtiyacı var. Özellikle sinyalin biraz zayıf olduğu noktalarda göstergenin sık şekilde değiştiğini, bazen sinyal göstergesinin içinin tamamen boş olduğunu gözlemledik.

Hücresel veri dışında kalan kablosuz bağlantı destekleri konusunda da GM 5 Plus epey zengin görünüyor. Telefonun MIMO özellikli Wi-Fi anteni mevcut. Ayrıca 802.11a/b/g/n/ac gibi kapsamlı bir Wi-Fi desteği var. “ac” destekli kablosuz modemlerin sayısının yavaş yavaş artmaya başladığı bir ortamda GM 5 Plus’ın bu Wi-Fi protokolünü desteklediğini görmek güzel. Üstelik bu destek de oldukça iyi şekilde çalışıyor, 5 GHz bandındaki Wi-Fi şebekelerinde de yüksek hızlara çıkmak, sunulan sabit geniş bant internetten mümkün olan en iyi verimi kablosuz bağlantıda almak mümkün hâle geliyor. Wi-Fi Direct desteğinin de mevcut olduğunu belirtmeyelim. Ayrıca Bluetooth 4.1 ve GPS destekleri de yer alıyor.

Kabloyla bağlantı noktasında General Mobile kullanıcılara 1-2 güzellik yapıyor. Bunlardan bir tanesi kutudan bir yerine iki adet USB-C kablosunun çıkması. Böylelikle bir tanesini şarj, bir tanesini de veri bağlantısı için kullanmanız mümkün olabilir. Ayrıca bir de USB-C ile microUSB arasında dönüşüm yapmayı sağlayan adaptör de kutudan çıkıyor. Böylelikle eski kablolarınızı veya microUSB uçlu harici disklerinizi de bu Android One telefonuyla kullanmanız mümkün olacaktır.

Yazılım

gm 5 plus incelemeKarşımızda bir Android One telefonu var. Yani GM 5 Plus Google tarafından bizzat desteklenen, gelişimine katkıda bulunulan bir Android telefonu. Dolayısıyla kullanıcılara en güncel Android sürümlerini kullanma fırsatı en erken şekilde sunuluyor. Geçen yıl çıkan General Mobile 4G’nin Android N Ön İzleme Sürümünü ilk destekleyen Nexus dışı telefon olduğunu gördüğümüz bir ortamda, benzer desteğin gelecekte 2017’nin büyük Android sürümü için GM 5 Plus’ta tekrarlanmasını bekleyebiliriz. Bunun dışında GM 5 Plus kullanıcıları Android için yayınlanan güncellemeleri en hızlı şekilde alan kullanıcılar arasında olma fırsatı da elde ediyor. Birkaç ay sonra Android N sürümü resmen çıktığında, GM 5 Plus kullanıcıları telefonlarını birkaç hafta içinde N sürümüne yükseltme fırsatı bulacaktır.

gm 5 plus incelemeO zamana kadar kullanıcılar Android 6.0 Marshmallow ile vakit geçirmek zorunda ki, bu noktada da herhangi bir sıkıntı yok. Saf Android arayüzüyle yüklü gelen GM 5 Plus’ta Google deneyimi ön planda. Google’ın Google, Haritalar, Gmail, Takvim, Fotoğraflar, YouTube, Hangouts, Çeviri gibi uygulamaları Google klasörü altında, ana ekranda kullanıcıları bekliyor. Bunun dışında Google Drive, Google Keep, Play Müzik ve Play Oyunlar kısayolları da aynı ekran panelinde bulunuyor.

Uygulama menüsü en sık kullanılan uygulamaları en üstte gösteriyor. En tepede de uygulamaları kolaylıkla bulmayı sağlayan bir arama çubuğu mevcut. Gayet basit ve kullanışlı bir arayüz mevcut. Bu hem kullanımı kolaylaştırıyor, hem de telefonun performansının gereksiz widget ve efektlerle sömürülmesinin önüne geçilmiş oluyor.

gm-5-plus-ekran-goruntuleri-7gm-5-plus-ekran-goruntuleri-8Bu arada General Mobile da GM Asistan, StoreOID gibi uygulamalarını bu telefona da yüklemiş. Birincisi GM 5 Plus’ın daha verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak çeşitli araçları sunuyor. Önbellek temizleyici, hızlandırıcı, güç tasarrufu ve cihazın gereksiz işlemler yaparak ısınmasını engelleyen soğutucu bu araçlar arasında yer alıyor. Self Servis sekmesi altından ise gereksiz dosyaları temizleme, dosya yöneticisi, taciz engelleme, veri yedekleme, hırsızlık engelleme gibi araçlara erişim mümkün oluyor. Sık Sorulan Sorular bölümünde yardımcı ipuçları bulunurken Hata Bildirimi bölümünden de GM 5 Plus’ınızda karşılaştığınız herhangi bir hatayı General Mobile ekibine iletme imkanı veriliyor.

StoreOID ise General Mobile’ın hazırladığı, kullanıcılara sosyal, haber, oyun, seyahat gibi kategoriler altında uygulama tavsiyeleri sunan ve bunları Google Play kısayolları sayesinde hızlı şekilde imkanı veren bir rehber niteliğinde.

Kamera

gm 5 plus incelemegm 5 plus incelemeKağıt üstündeki duruma baktığımızda GM 5 Plus orta üst segment telefonlarda gördüğümüz kamera niteliklerini bünyesinde barındırıyor. Bununla birlikte ön kameranın da arka kamera ile aynı çözünürlüğü destekleyen bir sensör barındırdığını söylemek gerekiyor. Böylelikle selfie fotoğraflar çok daha keskin ve detay barındırır hâle geliyor.

13 megapiksel sensör, 5P Largan lens, f/2.0 diyafram açıklığı, otomatik odak, çift renkli LED flaş gibi özellikleri arka kameranın özellikler listesinde görüyoruz. Ön kameraya baktığımızda ise f/2.2 diyafram açıklıklı, HDR özellikli 13 megapiksel kamera bulunuyor. Ön kameranın yanında da LED flaş görüyoruz. Böylelikle karanlık ve loş ışıklı ortamlarda da özçekimler yapmak daha fazla imkan dahilinde olacaktır.

Yazılımda olduğu gibi kamera tarafında da Google etkisi ön planda. Google’ın Nexus cihazlarında gördüğümüz Google Kamera uygulaması bir Android One telefonu olan GM 5 Plus’ın da varsayılan kamera uygulaması olarak kullanılıyor. Kamera uygulamasının Fotoğraf Küresi ve Lens Bulanıklığı gibi çeşitli farklı özellikleri mevcut. Lens Bulanıklığı sayesinde arkası bulanık, öndeki nesneye odaklanan etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Kamera uygulamasının arayüzü biraz karışık, alışmak kolay olmuyor. Belki Google Play’den farklı bir kamera uygulaması yükleyip kullanmak isteyebilirsiniz.

GM 5 Plus’ın arkasındaki 13 megapiksel kamera gayet iyi işler çıkarıyor. Ortamdaki ışık koşullarının ideal olduğu durumlarda gayet parlak ve canlı fotoğraflar üretiliyor. Renklerin doğallığı iyi seviyede, detaylar bakımından da epey doyurucu. HDR de fazla aydınlık ve gölgeli alanların bir arada bulunduğu karelerde daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlıyor. Bu açıdan da GM 5 Plus’ın kamerasını epey başarılı bulduk. Loş ışıktaki çekimlerde de bu kamera iyi iş çıkarıyor. Gece manzara çekimlerinde de düşük gürültülü, yeteri kadar net fotoğraflar elde etmek mümkün. Makro çekimlerde de GM 5 Plus’ın arka kamerası etkileyici sonuçlar üretiyor.

gm-5-plus-kamera-fotograflari-55Öndeki 13 megapiksel kamera ile çekeceğiniz selfie fotoğraflar keskinlik ve detay bakımından doyurucu. Düşük ışıkta hafif de olsa gürültünün etkisi hissediliyor, ancak elde edilen sonuçlar birçok kullanıcıyı tatmin edecektir. Flaş sayesinde de özellikle karanlık ve loş ortamlarda daha iyi fotoğraflar çekmek mümkün olacaktır. İlginçtir ki, ön kamera yüzü biraz inceltiyormuş gibi hissediyor. GM 5 Plus ile çekeceğiniz selfie fotoğraflar sizde zayıflayıp süzüldüğünüz hissi uyandırabilir, böylelikle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Video tarafında hem ön hem de arka kamera 1080p Full HD video kaydı yapıyor. Arka kamera ile yapacağınız 1080p Full HD video kayıtlarından epeye memnun kalacaksınız. Elektronik görüntü sabitleme sistemi video çekimlerinde iyi iş çıkarıyor, gayet durağan, dengeli videolar elde etmeyi sağlıyor. Ancak sürekli odaklamalarda az da olsa yavaşlık söz konusu. Ses kalitesi de iyi seviyede.

Sonuç

gm 5 plus incelemeGeneral Mobile’ın piyasaya sürdüğü Android telefonlara tüketici ilgisi bir hayli yüksek. Bu boşuna değil, çünkü şirketin şimdiye kadar ürettiği birçok telefon kağıt üstünde oldukça cazip görünen teknik özellikleri gayet uygun fiyat noktalarından sunuyor. GM 5 Plus’ı ele aldığımızda da benzer bir durumun tekrarlandığını görüyoruz.

5.5 inç Full HD ekran, sekiz çekirdekli işlemci, 3 GB RAM, 32 GB dahili hafıza, metal çerçeve, USB-C portu, 13 megapiksel arka ve ön kameralar gibi teknik özellikleri 999 TL gibi bir fiyat etiketiyle birlikte görmek her zaman karşılaşılan bir durum değil. GM 5 Plus bu açıdan dikkate değer bir telefon. Üstelik deneyimlerimiz, sunulan teknik özelliklerin içinin boş olmadığını, sadece nicelik değil, nitelik bakımından da GM 5 Plus’ın doyurucu bir telefon olduğunu gösteriyor.

GM 5 Plus size verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla verecektir. Üstelik önümüzdeki 1,5-2 yıl boyunca gelecek Android güncellemelerini de ilk alan kullanıcılardan bir olma fırsatını da sunacaktır. Bütçesini sarsmadan iyi bir orta-üst segment Android telefon arayanlar için GM 5 Plus değerlendirme listesinin başında olması gereken bir Android telefon.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER