Teknoloji

Getir İstanbulkart iş birliğiyle dünya çapında bir ilke imza atıyor

getir istanbulkart

Getir ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Belbim AŞ, İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak bir iş birliğine imza atıyor. Bundan böyle Getir üzerinden yapılan alışverişlerin ödemesi İstanbulkart ile yapılabilecek.

Söz konusu iş birliği, dünya genelinde bir ilke de aracılık ediyor. Bu yenilikle Getir, iPhone telefonlarda NFC teknolojisini dünyada Apple Pay dışında kullanan ilk mobil uygulama oldu. Buna ek olarak; İstanbulkart, Türkiye’de Getir’le ilk kez dijital bir platforma mobil ödeme yöntemi olarak eklendi.

Getir’in kurucu ortaklarından Tuncay Tütek konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Getir’i, ’10 dakikada tüketiciye ürün götürme’ modeliyle dünyada bir ilki gerçekleştirerek kurduk. DNA’mız itibarıyla bir teknoloji şirketiyiz. Geride bıraktığımız 5 yılda pek çok ilke imza atmayı başardık. Bu defa İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız iş birliği ile hem dünyada hem de ülkemizde ilkleri gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Hem iPhone telefonlarda Apple Pay dışında NFC teknolojisi ile online ödeme alan dünyadaki ilk mobil uygulama unvanını aldık hem de İstanbulkart ile mobil ödeme yapılabilen ilk dijital platform oldu.”

Getir ile yapılan alışverişlerde İstanbulkart nasıl kullanılacak?

Belbim AŞ Genel Müdürü Yücel Karadeniz ise Getir ile yaptıkları iş birliğini şu sözlerle değerlendirdi: “İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak çözümleri geliştiren teknoloji vizyoneri  Belbim AŞ olarak dijitalleşme vizyonumuz ve finansal teknolojimizle İstanbulkart’ı geleceğe taşıyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız iş birlikleriyle İstanbulkart’ın geçerli olduğu alanları artırarak hızlı, konforlu ve pratik ödeme alternatifleri sunuyoruz. Şimdi de Getir ile yaptığımız iş birliği ile İstanbulkart’ı yalnızca telefona dokundurarak saniyeler içinde ödeme yapabilmek mümkün hale geldi. Bu teknolojiyle ödemeler dünyasına yeni bir soluk getirmenin heyecanını yaşıyoruz. Üstelik dünyada ilk kez iPhone’larda Apple Pay dışında NFC teknolojisi ile online ödemeyi gerçekleştiriyoruz.”

Getir kullanıcıları sepetlerini oluşturduktan sonra ödeme yöntemleri arasından şehrin yaşam kartı İstanbulkart’ı seçerek ?sipariş ver?e tıklayacak. Ardından İstanbulkartlarını telefonlarının arka kısmına dokundurarak kolaylıkla ödeme yapabilecek. İstanbulkart ile ödeme Android telefonlarda NFC ayarlarını açarak kullanılırken iPhone’larda ise iPhone 7 ve sonrası telefon modellerinde kullanılabilecek. Böylece İstanbulkart, Getir alışverişlerinde kredi kartı ya da banka kartına ihtiyaç duymadan ödeme yapabilme imkânıyla birlikte daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER