Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

google news abone ol

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak vizyonun büyük bir kısmını birleşik bir işletim sistemi oluşturacak.

Şirket, 2022’den itibaren Android 12 tabanlı birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS yazılımının ilk sürümünü çalıştıran telefonları piyasaya sürecek. Bunun anlamı, bir sonraki amiral gemisi OnePlus telefonunun ki, bu muhtemelen gelecek yıl piyasaya sürülecek olan OnePlus 10 olacaktır, OxygenOS ve ColorOS’un en iyi özelliklerini alan bir kod temeli üzerine kurulu yazılım çalıştıracağıdır.

Bu birleşik yazılım en sonunda hem Oppo hem de OnePlus cihazlarında çalışacak ve OxygenOS yazılımının hızlı ve akıcı öğelerini alıp ColorOS’un zengin özellikli yapısıyla birleştirecek.

OnePlus ve Oppo CEO’su Pete Lau, Pocket-lint sitesinin de aralarında olduğu çeşitli sitelere verdiği brifingde bu gelecek vizyonunu doğruladı. Bundan sonraki ilk amiral gemisi OnePlus telefonunun 2022 model bir telefon olacağını söyledi. Bu da , bu yıl OnePlus 9T veya 9T Pro modelinin çıkmayacağı anlamına geliyor.

Bunun bir OnePlus telefon kullanma deneyimini büyük ölçüde değiştireceğinden endişelenen hayranları için Lau, OnePlus telefonlarındaki yazılımın hâlâ bu saf ve hafif görünümü koruyacağını, ancak daha fazla özellik ekleyeceğini belirtti. OnePlus kullanıcıları hızlı ve hafif yazılımı tercih ettiğinden, birleşik işletim sistemi bu beklentiye uyacak şekilde özelleştirilecektir.

Şirket, OxygenOS’te tam olarak hangi öğelerin değiştiği veya ColorOS’ten hangi bölümleirn eklendiği konusunda henüz belirli bir ayrıntı vermedi. Ancak Nord 2 bazı değişikliklere yönelik küçük bir bakış atma imkanı sundu. Örneğin, Nord 2’nin OxygenOS sürümünde Oppo’nun kamera uygulaması ve yazılım güncelleme sayfası vardı, ancak Ayarlar menüsünü Oppo’nunkine kıyasla çok hafif ve temiz tuttu.

Ayrıca OnePlus yazılımın reklamsız, şişkinlik içermeyen yaklaşımını koruyacak. OnePlus kullanıcıları genellikle diğer kullanıcılara göre telefonlarını çok daha fazla kurcalamayı sevdiklerinden, önyükleyici açılabilir durumda kalacaktır.

İlk birleşik işletim sistemi telefonları, 2022’de OnePlus markalı amiral gemileri olacak olsa da, yazılımın küresel Oppo ve OnePlus markaları arasında birleştirilmesi, Android’in bir sonraki sürümünün piyasaya sürüldüğü gelecek yılın ilerleyen zamanlarında tamamlanacak.

Lau, daha eski cihazların yeni yazılıma güncellenmesine gelince, bazı eski cihazların güncelleneceğini, diğerlerinin güncelleme almayacağını söyledi. Örneğin, OnePlus 8 ve 9 serisi güncellenecek. Oppo ve OnePlus’ın birleşik yazılım ekibi artık daha büyük olduğundan, güncellemeleri daha uzun süre boyunca ve daha sık aralıklarla alacaklar.

OnePlus ve Oppo’nun çabalarını birleştirdiği alan sadece yazılımla sınırlı kalmıyor. Artık her iki marka için de bir bütün olarak çok daha büyük bir kaynak havuzu olduğuna dair bir izlenim var. Şirket içinde, artan Ar-Ge kaynakları ve Hasselblad ile ortaklık sayesinde OnePlus’ın artık telefon kamerası sektörüne liderlik edebileceğine dair bir inanç var. Hasselblad, renk işleme/kalibrasyon uzmanlığıyla destek olmak için var.

OnePlus, birleşik işletim sisteminin duyurusunun yanı sıra, amiral gemisi serisi telefonlarını küresel olarak piyasaya sürmeye devam edeceğini, ancak daha uygun fiyatlı cihazlarına daha ince ayarlı bir yaklaşım getireceğini belirtti. Bu; Nord, R serisi ve N serisi telefonlarda gördüğümüze benzer şekilde, farklı bölgelerde farklı orta sınıf cihazlar göreceğimiz anlamına geliyor.

Buradaki en önemli nokta şu ki, 2022’nin sonunda tüm OnePlus ve Oppo telefonları aynı birleşik işletim sistemini çalıştıracak, yine de farklı markalardan ürün satın alanların beklentilerine göre ayarlanmış bazı farklılıklar olacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Togg Trugo markasıyla 81 ilde şarj istasyonları kuracak

Togg, 2023 yılında yerli otomobili Türkiye yollarına çıkarmayı planlarken otomobillerin gerektiği gücü her yerde bulabilmeleri için de önemli bir adım atıyor. Türkiye’de uçtan uca yüksek...

Apple Destek Topluluğu Forumları gönüllü üyeleri için özel program

Apple, destek forumlarının en aktif ve yardımsever üyelerini yeni Apple Community Plus programıyla ödüllendiriyor. Yalnızca davetli program, bu "üst düzey" Destek Topluluğu üyelerine özel...

BMW Google’ın Android Automotive OS girişiminin en son destekçisi oluyor

Google'ın Android Automotive OS adını verdiği işletim sistemi sektörde ivme kazanıyor. Bu hafta içinde BMW, platformu gelecekte çıkaracağı bazı araçları için kullanacağını duyurdu. Şirket,...

Xiaomi 12S Ultra Sony ile birlikte geliştirilen 1 inç sensörle gelecek

Akıllı telefon kameraları alanındaki rekabetin son yıllarda piksel sayısından diğer niteliklere kaydığını görüyoruz. Sensör boyutları da rekabetin arttığı noktalardan bir tanesi. Çoğu telefonda nispeten...

Sony’den InZone markası altında oyunculara özel monitörler ve diğer aksesuarlar

Sony'nin, "duyuları keskinleştirerek oyun yeteneğini en üst düzeye çıkaran ve PC oyuncularının yeteneklerini oyuna daha iyi yansıtmasını sağlayan" yeni oyun donanım markası InZone tanıtıldı. Şirketin...

TCL 30 Serisi üyeleri TCL 30 ve 30+ Türkiye’de satışa sunuldu

TCL, geçtiğimiz nisan ayında Türkiye tanıtımını yaptığı, erişilebilir fiyat politikasında yüksek performansı ve yenilikleri sunduğunu belirttiği, 128 GB depolama alanına sahip TCL 30+ ve...

Gmail’ın yenilenmiş kullanıcı arayüzü daha fazla kullanıcıya açılıyor

Google şubat ayında Gmail için Meet, Sohbet ve Alanlar'ı birbirine yaklaştıran ve Material You stil efektlerinin çoğunu içeren güncellenmiş bir kullanıcı arayüzünü kullanıma sunmaya...