Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

google news abone ol

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak vizyonun büyük bir kısmını birleşik bir işletim sistemi oluşturacak.

Şirket, 2022’den itibaren Android 12 tabanlı birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS yazılımının ilk sürümünü çalıştıran telefonları piyasaya sürecek. Bunun anlamı, bir sonraki amiral gemisi OnePlus telefonunun ki, bu muhtemelen gelecek yıl piyasaya sürülecek olan OnePlus 10 olacaktır, OxygenOS ve ColorOS’un en iyi özelliklerini alan bir kod temeli üzerine kurulu yazılım çalıştıracağıdır.

Bu birleşik yazılım en sonunda hem Oppo hem de OnePlus cihazlarında çalışacak ve OxygenOS yazılımının hızlı ve akıcı öğelerini alıp ColorOS’un zengin özellikli yapısıyla birleştirecek.

OnePlus ve Oppo CEO’su Pete Lau, Pocket-lint sitesinin de aralarında olduğu çeşitli sitelere verdiği brifingde bu gelecek vizyonunu doğruladı. Bundan sonraki ilk amiral gemisi OnePlus telefonunun 2022 model bir telefon olacağını söyledi. Bu da , bu yıl OnePlus 9T veya 9T Pro modelinin çıkmayacağı anlamına geliyor.

Bunun bir OnePlus telefon kullanma deneyimini büyük ölçüde değiştireceğinden endişelenen hayranları için Lau, OnePlus telefonlarındaki yazılımın hâlâ bu saf ve hafif görünümü koruyacağını, ancak daha fazla özellik ekleyeceğini belirtti. OnePlus kullanıcıları hızlı ve hafif yazılımı tercih ettiğinden, birleşik işletim sistemi bu beklentiye uyacak şekilde özelleştirilecektir.

Şirket, OxygenOS’te tam olarak hangi öğelerin değiştiği veya ColorOS’ten hangi bölümleirn eklendiği konusunda henüz belirli bir ayrıntı vermedi. Ancak Nord 2 bazı değişikliklere yönelik küçük bir bakış atma imkanı sundu. Örneğin, Nord 2’nin OxygenOS sürümünde Oppo’nun kamera uygulaması ve yazılım güncelleme sayfası vardı, ancak Ayarlar menüsünü Oppo’nunkine kıyasla çok hafif ve temiz tuttu.

Ayrıca OnePlus yazılımın reklamsız, şişkinlik içermeyen yaklaşımını koruyacak. OnePlus kullanıcıları genellikle diğer kullanıcılara göre telefonlarını çok daha fazla kurcalamayı sevdiklerinden, önyükleyici açılabilir durumda kalacaktır.

İlk birleşik işletim sistemi telefonları, 2022’de OnePlus markalı amiral gemileri olacak olsa da, yazılımın küresel Oppo ve OnePlus markaları arasında birleştirilmesi, Android’in bir sonraki sürümünün piyasaya sürüldüğü gelecek yılın ilerleyen zamanlarında tamamlanacak.

Lau, daha eski cihazların yeni yazılıma güncellenmesine gelince, bazı eski cihazların güncelleneceğini, diğerlerinin güncelleme almayacağını söyledi. Örneğin, OnePlus 8 ve 9 serisi güncellenecek. Oppo ve OnePlus’ın birleşik yazılım ekibi artık daha büyük olduğundan, güncellemeleri daha uzun süre boyunca ve daha sık aralıklarla alacaklar.

OnePlus ve Oppo’nun çabalarını birleştirdiği alan sadece yazılımla sınırlı kalmıyor. Artık her iki marka için de bir bütün olarak çok daha büyük bir kaynak havuzu olduğuna dair bir izlenim var. Şirket içinde, artan Ar-Ge kaynakları ve Hasselblad ile ortaklık sayesinde OnePlus’ın artık telefon kamerası sektörüne liderlik edebileceğine dair bir inanç var. Hasselblad, renk işleme/kalibrasyon uzmanlığıyla destek olmak için var.

OnePlus, birleşik işletim sisteminin duyurusunun yanı sıra, amiral gemisi serisi telefonlarını küresel olarak piyasaya sürmeye devam edeceğini, ancak daha uygun fiyatlı cihazlarına daha ince ayarlı bir yaklaşım getireceğini belirtti. Bu; Nord, R serisi ve N serisi telefonlarda gördüğümüze benzer şekilde, farklı bölgelerde farklı orta sınıf cihazlar göreceğimiz anlamına geliyor.

Buradaki en önemli nokta şu ki, 2022’nin sonunda tüm OnePlus ve Oppo telefonları aynı birleşik işletim sistemini çalıştıracak, yine de farklı markalardan ürün satın alanların beklentilerine göre ayarlanmış bazı farklılıklar olacak.

İLGİLİ HABERLER

Oppo Reno 8T ve Reno 8T 5G tanıtıldı, işte özellikleri

Oppo Reno 8T ve 8T 5G modelleri sessiz sedasız resmiyet kazandı. Akıllı telefonların duyurusu Vietnam'da yapıldı. 4G telefonda MediaTek işlemci ve 100 megapiksel ana...

ChatGPT’nin paralı versiyonu ChatGPT Plus duyuruldu

OpenAI, son zamanların en popüler gündem maddelerinden biri olan yapay zekâ botu ChatGPT'nin ücretli versiyonunu duyurdu. ChatGPT Plus adını taşıyan plandan yararlanmak için her...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook kuruluşunun üstünden neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen büyümeye devam ediyor. Meta'nın son finans raporuna göre, sosyal ağın günlük aktif kullanıcı sayısı 2 milyara...

Galaxy S23, S23+ ve S23 Ultra Türkiye fiyatı ve ön satış detayları belli oldu

Samsung, yeni Galaxy S23 serisini Türkiye’de ön satışa sundu. Böylelikle Galaxy S23 fiyat bilgileri de netlik kazandı. Şirketin belirttiğine göre, 2-19 Şubat tarihleri arasında...

Samsung Galaxy S23, S23+ ve S23 Ultra ön inceleme – Video

Samsung, geçen yılın S22 serisiyle birlikte, en üst seviyedeki Ultra'yı birçok açıdan serinin diğer iki cihazından farklılaştırmıştı. S22 ve S22+ modelleri, amiral gemisi bir...

Samsung Galaxy S23, S23+ ve S23 Ultra resmiyet kazandı

Samsung Galaxy S23 serisi nihayet resmiyet kazandı. Güney Koreli şirketin pandeminin başlangıcından bu yana düzenlediği ilk yüz yüze Unpacked etkinliğinde resmiyet kazanan bu seri...

Netflix Şubat 2023 takvimi: Drive to Survive 5. Sezon ile geliyor

Netflix Şubat 2023 takvimi kapsamında gösterime girecek orijinal diziler, filmler ve diğer içeriklerle ilgili detayları burada veriyoruz. “Adaletin peşinde iyi ve temiz bir insan olarak...

Spotify’dan Premium aboneliklerine zam

Spotify Premium abonelik ücretlerine 6 ayın ardından bir kez daha zam geldi. Şirket Premium paketlerin Türkiye fiyatlarını son olarak 2022'nin ağustos ayında artırmıştı. Yeni...