Samsung Galaxy S23 serisinde uydu iletişimi desteği sunacak

Samsung bir kez daha Apple’ı takip edecek gib görünüyor. Cupertino merkezli şirket, iPhone 14 ve 14 Pro modellerinde Acil SOS özelliğini sunmuş ve acil durumlarda uydu üzerinden iletişim kurmayı mümkün kılmıştı. Apple bunun için Globalstar ile birlikte çalışıyor. Yeni bir habere göre, Samsung da Galaxy S23 serisinde Iridium ile birlikte uydu iletişimi desteği sunacak.

Iridium uydu grubunda Dünya’nın alt yörüngesinde gezen 66 uydu bulunuyor. Bu uydu grubu ses ve iletişim hizmetlerinde kullanılıyor. Samsung’un son iki yıldır uydu iletişimindeki teknik problemlerin üstesinden gelmek için çalıştığı ve sonunda S23 ailesiyle birlikte uydu iletişimi desteğini sunmaya hazır olduğu söyleniyor. Bu destek sayesinde uydu üzerinden SMS ve küçük boyutlu görsel gönderiminin mümkün olacağı belirtiliyor.

Klasik uydu telefonlarını görenler antenin büyüklüğünü fark etmiştir. Uydu iletişimi desteğini standart bir akıllı telefona yerleştirmekteki en büyük sıkıntı da anteni küçültmek. Ancak Apple, Huawei ve büyük ihtimalle Samsung gibi şirketler bu soruna çözüm bulmuş durumda.

Samsung’un uydu iletişimi desteğini ilk etapta ana vatanı Güney Kore’de sunması beklenmiyor. Bunun Güney Kore’nin yüzölçümü bakımından küçük bir ülke olması ve 5G kapsama alanının genişliğinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Galaxy S23 serisi Snapdragon 8 Gen 2 işlemciyle gelecek

Galaxy S23 serisinde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemcinin bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta bu işlemcinin seri için özelleştirilip hızlandırılacağı belirtiliyor. Resmi duyuru içinse şubat ayının ilk haftası öne çıkıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun