Teknoloji

Samsung Galaxy S23’te 8K video kayıt yeteneğinde ilerleme olacak

galaxy s23

Samsung Galaxy S23 serisinin çıkışına artık sadece haftaların kaldığını söylesek yanlış olmayacaktır. Tanıtım tarihi yaklaştıkça daha fazla dedikoduyu görmeye başlıyoruz. Dedikodulardan sonuncusu ise gelecek amiral gemisi telefonların kamera yetenekleri tarafında dikkate değer bir yeteneğe odaklanıyor. Bu sızıntı ise Twitter’ın bu açıdan güvenilir hesaplarından bir tanesinden geliyor.

Ice Universe, son tweet’lerinden birinde Samsung’un Galaxy S23 serisinin saniyede 30 kare hızında 8K videoyu destekleyeceğini söyledi. Daha önce de çeşitli telefonların saniyede 30 kare hızında 4320p, yani 8K video kaydı yapabildiğini görmüştük. Ancak bu, Samsung için bir ilk olacak.

Umarız Samsung, telefonla birlikte sunacağı saklama alanı seçenekleri konusunda cömert davranır. Ne de olsa, 8K videoların büyüklüğü az olmayacaktır.

Birkaç yıldır Samsung’un amiral gemisi telefonlarında 8K video kaydının bulunduğunu biliyoruz. Ancak bu kayıt sırasında kare hızı 24fps ile sınırlıydı. 30 fps ile 24fps arasındaki fark çok büyük olmayabilir, ancak çıplak gözle bakıldığında, daha yüksek kare hızındaki çekimler daha gerçekçi görünecektir.

Bu arada IceUniverse, S23 ibaresini kullanarak tüm seri için bu 8K video kayıt yükseltmesinin geçerli olacağını işaret ediyor. Bu durum, serinin giriş seviyesi niteliğindeki baz Galaxy S23 modelinin de özellikler açısından daha büyük ekranlı kardeşlerinden zayıf kalmayacağını gösteriyor.