Galaxy S22 serisi satış hedefinde arkada kaldı

Samsung Galaxy S22 serisiyle küresel akıllı telefon pazarının zirvesindeki konumunu güçlendirmeyi hedefliyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymamış gibi görünüyor. Güney Kore kaynaklı haberlere göre, seri için belirlenen 2022 satış hedefi tutturulamadı.

2022’de Samsung’un ortalama telefon satış fiyatı yüzde 2 oranında arttı. Samsung’un en büyük rakibi Apple için bu artış oranı yüzde 7 oldu. Güney Kore medyasında çıkan analizlerde şirketin ülke dışında “üst sınıf” imajını kaybediyor olabileceği belirtildi. Şirketin telefon satışlarının bir önceki yıla kıyasla sadece yüzde 0.2 olduğu, ancak gelir kaybının yüzde 4’ü bulduğuna dikkat çekildi.

Şirketin en çok satan modeli uygun fiyatıyla dikkat çeken Galaxy A12 olurken, ABD’deki katlanabilir telefon satışlarının da hedeflerin altında kaldığı ifade edildi. Yıl sonu satışlarında da bu düşüş trendinin sürmesi bekleniyor.

Samsung’un 2022 model katlanabilir telefonlarından Galaxy Z Flip 4’ün satışlarının selefinin arkasında kaldığı söyleniyor. Özellikle Kuzey Amerika’da bu durumun daha bariz olduğu belirtiliyor.

Galaxy S22 serisi için 30 milyon satış hedefi belirlenmişti

Samsung Galaxy S22 serisinin S23 serisi sona ermeden 30 milyon satış hedefine ulaşmasını öngörüyordu. Katlanabilir telefon tarafında küresel ölçekte satışlar artsa da, Galaxy S ailesinde beklentilerin karşılanamaması şirketin canını sıkacak gibi görünüyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun