Teknoloji

Fransa Google ve Meta’ya toplam 210 milyon avro ceza kesti

google arama

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu, (CNIL) Google ve Facebook’un çatı şirketi Meta’ya ceza kesti. Komisyon Avrupa Birliği’nin gizlilik kurallarının ihlâli nedeniyle Google’ın 150 milyon, Meta’nın ise 60 milyon avro ödemesine hükmetti. Avrupa Birliği’nin gizlilik kuralları kullanıcılara internet sitelerindeki çerezleri reddetme hakkını verse de, CNIL’e göre Google ve Meta böyle bir imkan sunmuyor.

Google’a kesilen cezanın 90 milyon avroluk kısmı şirketin ABD, 60 milyon avroluk kısmı ise İrlanda operasyonuna kesildi. Meta’nın cezasının ise tek muhattabı İrlanda operasyonu oldu. Her iki şirkete de CNIL’in kararında belirttiği yükümlülükleri yerine getirmeleri için üç ay süre tanındı. Eğer bu süre sonunda CNIL’in talepleri yerine getirilmezse, her iki şirket de günlük 100 bin avroyu bulan para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Meta tarafından konuyla ilgili olarak Politico sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “CNIL’in kararını inceliyoruz ve ilgili otoritelerle çalışmayı sürdürme konusunda kararlıyız. Çerez onay kontrollerimiz insanlara verileri üzerinde çok daha gelişmiş kontrol imkanı sunuyor. Bunlar arasında Facebook ve Instagram’ın kullanıcıların dilediklerinde tercihlerini gözden geçirebildikleri yeni ayarlar menüsü de bulunuyor. Bu imkanları geliştirmeye ve iyileştirmeye devam edeceğiz.”

Google’dan yapılan açıklama ise şu şekilde: “İnsanlar bizim kendilerinin gizlilik hakkına saygı duyduğumuza ve onları güvende tuttuğumuza inanıyor. Bu güveni koruma konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Bu karar doğrultusunda yapılacak değişiklikler için CNIL ile aktif şekilde çalışacağız.”

Google, Fransa tarafından daha önce de 100 milyon avro cezaya çarptırılmıştı. Söz konusu karara karşı hukuki süreci devam ettiren şirketin açıklamasındaki “iş birliğine açık” tavrına karşı CNIL’in cezasına karşı da mücadele etmesi bekleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER