Fransa Google ve Meta’ya toplam 210 milyon avro ceza kesti

google news abone ol

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu, (CNIL) Google ve Facebook’un çatı şirketi Meta’ya ceza kesti. Komisyon Avrupa Birliği’nin gizlilik kurallarının ihlâli nedeniyle Google’ın 150 milyon, Meta’nın ise 60 milyon avro ödemesine hükmetti. Avrupa Birliği’nin gizlilik kuralları kullanıcılara internet sitelerindeki çerezleri reddetme hakkını verse de, CNIL’e göre Google ve Meta böyle bir imkan sunmuyor.

Google’a kesilen cezanın 90 milyon avroluk kısmı şirketin ABD, 60 milyon avroluk kısmı ise İrlanda operasyonuna kesildi. Meta’nın cezasının ise tek muhattabı İrlanda operasyonu oldu. Her iki şirkete de CNIL’in kararında belirttiği yükümlülükleri yerine getirmeleri için üç ay süre tanındı. Eğer bu süre sonunda CNIL’in talepleri yerine getirilmezse, her iki şirket de günlük 100 bin avroyu bulan para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Meta tarafından konuyla ilgili olarak Politico sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “CNIL’in kararını inceliyoruz ve ilgili otoritelerle çalışmayı sürdürme konusunda kararlıyız. Çerez onay kontrollerimiz insanlara verileri üzerinde çok daha gelişmiş kontrol imkanı sunuyor. Bunlar arasında Facebook ve Instagram’ın kullanıcıların dilediklerinde tercihlerini gözden geçirebildikleri yeni ayarlar menüsü de bulunuyor. Bu imkanları geliştirmeye ve iyileştirmeye devam edeceğiz.”

Google’dan yapılan açıklama ise şu şekilde: “İnsanlar bizim kendilerinin gizlilik hakkına saygı duyduğumuza ve onları güvende tuttuğumuza inanıyor. Bu güveni koruma konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Bu karar doğrultusunda yapılacak değişiklikler için CNIL ile aktif şekilde çalışacağız.”

Google, Fransa tarafından daha önce de 100 milyon avro cezaya çarptırılmıştı. Söz konusu karara karşı hukuki süreci devam ettiren şirketin açıklamasındaki “iş birliğine açık” tavrına karşı CNIL’in cezasına karşı da mücadele etmesi bekleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR