Teknoloji

Apple’ın en büyük üretim ortağı Foxconn Hindistan’da yeni fabrika kuruyor

foxconn hindistan
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Apple‘ın bir numaralı üretim Foxconn Hindistan’daki üretim kapasitesini artırmak için 700 milyon dolarlık yeni bir yatırım planı duyurdu. Bu plan çerçevesinde ülkede yeni bir fabrika inşa edecek olan Foxconn, böylelikle ABD ve Çin arasındaki gerilimin üstündeki etkisini hafifletmeyi hedefliyor.

Apple’ın iPhone üretiminde bir numaralı ortağı olan Foxconn, Hindistan’daki yeni fabrikasını Karnataka eyaletinin başkenti olan Bengalru şehrinde inşa edecek. Şehrin havalimanının yakınlarına inşa edileceği söylenen fabrikanın 300 dönümlük bir alanı kaplayacağı söyleniyor.

Bu fabrikada Apple’ın telefonlarının üretilmesi beklense de, Foxconn’un elektrikli otomobil parçaları üreteceği de söylentiler arasında yer alıyor. Apple’dan şu an için bu konuyla ilgili bir açıklama gelmediğini belirtmekte fayda var.

Foxconn Hindistan’daki en büyük yatırımına imza atacak

Foxconn’un Hindistan’daki en büyük yatırımlarından biri olacak olan yeni fabrika, Çin’in “dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticisi” unvanını kaybetme tehlikesini bir kez daha gözler önüne seriyor. Apple’ın ve diğer Amerikan şirketlerin Çin merkezli üretim ortaklarını Hindistan ve Vietnam gibi alternatif ülkelere kaydırmak istediği biliniyor.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, Foxconn Hindistan’daki yeni fabrikasında 100 bin kişiye istihdam sağlayacak. Bu bilginin Hindistan’da resmi yetkililer tarafından paylaşıldığını belirtmekte fayda var. Yetkililerin paylaşımlarında fabrikada iPhone üretileceği bilgisi de yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER