Ford F-250 için 3D yazıcı atıklarından parça üretiyor

Üç boyutlu (3D) yazıcılarla üretim yapmanın avantajlarından birisi de, geleneksel üretime kıyasla daha az atık çıkması. Buna rağmen, bu durum ortaya hiç atık çıkmadığı anlamına gelmiyor. 3D üretim sürecini daha sürdürülebilir hâle getirmek isteyen Ford, bunun için F-250 kamyonetinde 3D yazıcılardan çıkan atıklarla üretilen parçalar kullanıyor.

Ford bunun için HP’nin de aralarında bulunduğu dört şirketle iş birliği yapıyor. Şirketler, bunun otomotiv endüstrisi için bir ilk olduğunu belirtti. Parçaların üretimine ve F-250’ye montajına başladığını belirten Ford; 3D atıklarından üretilen parçaların konvansiyonel muadillerine kıyasla yüzde 7 daha hafif ve yüzde 10 daha ucuz olduğuna da dikkat çekti. Şirketten verilen bilgiye göre, bu parçalar kimyasallara ve neme karşı da daha dayanıklı.

Ford F-250 gibi çok yakıt tüketen bir aracın üretiminde sıfır atık konusunda bir hassasiyet gösterilmesi tuhaf bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak bunun gerekli ve doğru bir adım olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Ford bu parçaları 10 otomobilinde daha kullanmayı planlıyor. Şirketin büyük yatırım yaptığı elektrikli otomobillerin de bu listeye girmesi bekleniyor. Ford, elektrikli otomobiller için 150 milyar dolarlık bir yatırım planı açıklamıştı.

WhatsApp Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıma sundu

WhatsApp duyurusu daha önce yapılan Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Söz konusu özellik aktif edildiğinde gönderilen fotoğraf ve videolar alıcı tarafından bir...

Xiaomi Avrupa’da Samsung’u geçme başarısını gösterdi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, sağlam bir büyüme kaydetmeye devam ediyor. Strategy Analytics'in en son rakamlarına göre şirket, 2021'in ikinci çeyreğinde dünyanın iki numaralı...