Ford F-250 için 3D yazıcı atıklarından parça üretiyor

Üç boyutlu (3D) yazıcılarla üretim yapmanın avantajlarından birisi de, geleneksel üretime kıyasla daha az atık çıkması. Buna rağmen, bu durum ortaya hiç atık çıkmadığı anlamına gelmiyor. 3D üretim sürecini daha sürdürülebilir hâle getirmek isteyen Ford, bunun için F-250 kamyonetinde 3D yazıcılardan çıkan atıklarla üretilen parçalar kullanıyor.

Ford bunun için HP’nin de aralarında bulunduğu dört şirketle iş birliği yapıyor. Şirketler, bunun otomotiv endüstrisi için bir ilk olduğunu belirtti. Parçaların üretimine ve F-250’ye montajına başladığını belirten Ford; 3D atıklarından üretilen parçaların konvansiyonel muadillerine kıyasla yüzde 7 daha hafif ve yüzde 10 daha ucuz olduğuna da dikkat çekti. Şirketten verilen bilgiye göre, bu parçalar kimyasallara ve neme karşı da daha dayanıklı.

Ford F-250 gibi çok yakıt tüketen bir aracın üretiminde sıfır atık konusunda bir hassasiyet gösterilmesi tuhaf bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak bunun gerekli ve doğru bir adım olduğunu da belirtmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Honda yeni elektrikli otomobil serisini CES 2024'te tanıtacak

Ford bu parçaları 10 otomobilinde daha kullanmayı planlıyor. Şirketin büyük yatırım yaptığı elektrikli otomobillerin de bu listeye girmesi bekleniyor. Ford, elektrikli otomobiller için 150 milyar dolarlık bir yatırım planı açıklamıştı.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun