Flickr ücretsiz alan temizliğinde Creative Commons dosyalarını silmeyecek

Flickr ücretsiz abonelik paketinin yapısında gerçekleştireceği önemli değişiklikleri geçtiğimiz hafta duyurmuştu. Ücretsiz hesaplar için 1 TB yerine 1000 fotoğraflık bir depolama alanı sınırı uygulayacak olan servis, 5 Şubat 2019’dan itibaren 1000’den fazla fotoğrafa sahip ücretsiz hesapların depolama alanlarında temizliğe başlayacak.

Ancak, her değişiklik gibi, bu değişiklik de akıllara bazı sorular getiriyor. Bu sorulardan birisi de, Flickr’daki geniş Creative Commons fotoğrafları kütüphanesine ne olacağı. Söz konusu kütüphane, dünya genelinde çok sayıda kişi ve kuruluş tarafından kullanılıyor.

Flickr bu soruya bir blog yazısı aracılığıyla yanıt verdi. Şirket ücretsiz olarak lisanslanan bu fotoğrafların yeni kısıtlamalar altında da güvende olacağını açıkladı. 1000’den fazla Creative Commons lisanslı fotoğrafı veya videosu bulunan hesaplardaki içerikler silinmeyecek. Ancak 8 Ocak’tan itibaren söz konusu hesaplara yeni içerik yüklemek mümkün olmayacak. Bunun için ilgili hesapların Pro pakete taşınması gerekecek.

Söz konusu kural, sadece belirlenen tarihten önce Creative Commons lisansıyla yüklenen içerikler için geçerli olacak. Kısacası şubatta tüm içeriklerini Creative Commons lisansına taşımayı planlayanlar bu kuraldan yararlanamayacak.

Flickr ücretsiz alan ihtiyacı olan sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği gerçekleştirecek. Servisin çatı şirketi SmugMug, bu tarz işbirliklerini daha önce hayata geçirmişti. Yeni dönemde sivil toplum kuruluşlarına Pro hesaplardan ücretsiz yararlanma imkanı sağlanacak.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun