Firefox kullanıcıları bu yeni sürümü mutlaka indirmeli

google news abone ol

mozilla firefoxMozilla Firefox için kritik bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme korsanların bir kullanıcının PC’sinde yetkilendirilmemiş kodu çalıştırmasına izin veren bir güvenlik açığını tamir ediyor.

Yeni sürüm, internet tarayıcısının kullanıcı arayüzü kodunda bulunan ve bir kısmı düzgün biçimde çevrelenmemiş bir soruna çözüm getiriyor. Söz konusu sorun, zararlı koda ev sahibi olan bilgisayara erişim için bir açık kapı oluşturuyordu.

Bu açık Firefox’ta, geçtiğimiz yılın eylül ayında yayınlanan 56 versiyon numaralı sürümden beri bulunduğu belirtiliyor. Açığın kullanıldığı bir vakanın varlığı şimdiye kadar bildirilmedi, ancak potansiyel tehlike Mozilla’nın hızlı bir şekilde çözüm çıkarmasına yardımcı oldu.

Güncelleme elle indirilebilir, ancak internet tarayıcısı da, eğer otomatik güncellemeleri etkinleştirdiyseniz, yeni sürümü otomatik olarak yükleyecektir.

Kapatılan açık, Mozilla mühendisi Johann Hoffman tarafından keşfedilmişti ve internet tarayıcısının “chrome” bileşenini de içeriyordu. Bunun Google Chrome ile bir ilgisi yok, daha çok programın kullanıcı arayüzünün; aralarında menülerin, araç çubuklarının, başlık çubuklarının da bulunduğu içerikten bağımsız bölümleriyle ilgisi bulunuyor.

Firefox’un sorununa baktığımızda, bu unsurlar web sayfasının kodundan tamamen izole edilmemişti, bu da zararlı yazılımlar için tarayıcının yapısına erişim fırsatı getiriyordu.

Açığın sadece Firefox’un masaüstü sürümünde görüldüğü belirtiliyor. Firefox Android sürümü etkilenmiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR