Firefox Quantum beta sürümünü hemen şimdi indirebilirsiniz

Mozilla Firefox Quantum’un, yani web tarayıcısının en son sürümünün beta ve geliştirici sürümlerini yayınladı. Bu sürüm hızın optimize edilmesi amacıyla çok çekirdekli işleme yöntemi kullanan yeni bir motor barındırıyor.

Firefox 57 olarak da bilinen Quantum, önceki versiyona göre ciddi bir adım niteliğini taşıyor. Mozilla, kullanıcıların favori web sitelerinde gezinirken farkı açık şekilde fark edebileceklerini söylüyor.

Genellikle ağırlığıyla nam salmış bir internet tarayıcısı olan Firefox’un sahibi Mozilla, yayınladığı benchmark videosunda yeni sürümün performansını Chrome ile karşılaştırıyor. Bazı popüler web siteleri Firefox Quantum beta ve Chrome’da yan yana açılarak performans karşılaştırması gerçekleştiriliyor.

Yeni internet tarayıcısı Mozilla’nın Project Quantum olarak adlandırdığı bir girişimin ürünü. Ekim 2016’da kurulan Quantum Projesi, modern masaüstü ve mobil donanımların sahip olduğu çok çekirdeğin gücünden yararlanan yeni bir motorun geliştirilmesi için başlatılmıştı.

Firefox Quantum kullanmakta olduğunuz sekmeyi de öncelikli olarak ele alıyor. Böylelikle bunlarla ilgili indirmeleri ve işlemleri arka plandakilerden daha önce gerçekleştiriyor. RAM kullanımını da yüzde 30 civarında azaltıyor.

Firefox Quantum beta ve geliştirici sürümlerini indirebilirsiniz

Eğer hâlihazırda Firefox kullanıyorsanız, 14 Kasım’da Quantum’a otomatik olarak yükseltme işlemi gerçekleştirilecek. Ancak şimdiden denemek istiyorsanız beta sürümünü masaüstü, Android veya iOS cihazları için indirebilirsiniz.

Ayrıca web geliştiricileri için Quantum’un geliştirici sürümü de çıktı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...

HTC Vive Pro 2 ve bağımsız VR başlığı Vive Focus 3 tanıtıldı

HTC salı günü gerçekleştirdiği Vivecon etkinliğinde iki sanal gerçeklik başlığını tanıttı. Bunlar iş odaklı Vive Focus 3 ve "sınıfının en iyisi" olarak nitelendirilen PCVR...