Ferrari’nin yeni uygulaması 800 bin TL’lik spor arabayı sanal olarak parçalarına ayırmayı sağlıyor

Otomobil üreticilerinin teknoloji dünyasıyla olan etkileşimi son yıllarda iyice ivme kazanmış durumda. Bu etkileşim özellikle araç içi bilgi ve eğlence sistemleri konusunda kendisini gösterse de, otomotiv sektörünün teknoloji dünyasıyla flörtü uygulama dünyasında da kendisini gösteriyor.

Yazılımcı Zspace ile işbirliğine giden Ferrari, artırılmış gerçeklik üstüne kurulu bir galeri uygulaması hazırladı. Üç boyutlu takip teknolojisini kullanan uygulama, gerçek dünyadaki otomobilleri tanıyor ve şekilleri, renkleri, videoları gerçek zamanlı görüntülerin üstüne yerleştiriyor. Uygulama sayesinde Ferrari mağazalarını ziyaret eden potansiyel müşteriler, seçtikleri modelin önünde tabletleriyle durarak istedikleri değişikliklerin ön izlemesini sanal olarak gerçekleştirebilecekler.

Artırılmış gerçeklik konusunda uzmanlaşan Metaio tarafından geliştirilen 3D takip teknolojisini kullanan uygulama, potansiyel müşterilerin faydalanabileceği yedi farklı vitrin barındırıyor. Bu vitrinler aracılığıyla otomobili rüzgar tünelinde görmek, parçalarını tanımak, fren sistemini incelemek mümkün hâle geliyor.

Metaio’nun teknolojisi Ferrari modellerini kenarlarını izleyerek tespit ediyor. Uygulamanın bulunduğu cihaz bir Ferrari’ye doğru tutulduğunda araçla ilgili teknik hesaplamalar gerçekleştiriliyor.

Halihazırda sadece Ferrari’nin Avusturalya ve Japonya’daki mağazalarında kullanılan artırılmış gerçeklik uygulaması; şirketin 458 Speciale, 458 Spider, FF, California ve F12berlinetta modellerini destekliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...

Zynga’dan Snap Games için ReVamp adlı Among Us klonu

Zynga, cuma günü yaptığı duyuruyla Snapchat'in oyun platformuna ReVamp adlı bir sosyal aldatma oyununu çok yakında getireceğini duyurdu. Among Us gibi oyunların popülerliğinden ilham...

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...