Facebook’taki yazılım hatası 14 milyon kullanıcının paylaşımlarını açığa çıkardı

facebook yazilim hatasiFacebook yazılım hatası nedeniyle dünya genelinde 14 milyon kullanıcısının varsayılan gizlilik ayarının “herkese açık” olarak değiştirildiğini belirtti. Şirket, bu durumun sadece arkadaşların görmesi için yapılan paylaşımların başkaları tarafından da görülmesine neden olabileceğini kabul etti.

Söz konusu yazılım hatasının mayıs ayının ortası itibarıyla gün yüzüne çıktığı belirtilirken, Facebook hatadan etkilenmiş olması muhtemel görünen kullanıcılarına gizlilik ayarlarını gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Facebook tarafından gizlilik şefi Erin Egan’ın imzasıyla Engadget sitesine gönderilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Bir süre önce bazı paylaşımlarının otomatik olarak herkese açık hâle getirilmesine sebep olan bir yazılım hatasını keşfettik. Bu sorunu ortadan kaldırdık ve bugünden itibaren kullanıcılarımıza söz konusu dönemde yapılan paylaşımlarını gözden geçirmelerini tavsiye ettik. Bu açığın daha önce yapılan paylaşımlara bir etkisi yok. Ayrıca kullanıcılar paylaşımlarının hedef kitlesini de daha önce olduğu gibi belirleyebiliyor. Bu hatadan dolayı özür diliyoruz.”

İlgili yazılım hatasının 18 Mayıs itibarıyla kendisini gösterdiği ve gerekli çözümün 22 Mayıs itibarıyla dağıtıma çıkarıldığı belirtildi. Buna rağmen, kullanıcıların paylaşım görünürlüğü ayarları, 27 Mayıs’a kadar değiştirilmedi. Söz konusu hatanın Facebook profillerine öne çıkarılan unsurlar özelliğini eklerken meydana geldiği belirtildi. Profillerde öne çıkarılan unsurlar herkes için görünür hâle getirilirken, sosyal ağın bu dönüşüm sırasında yeni paylaşımları da herkese açtığı ifade edildi.

Facebook yazılım hatası nedeniyle değişime uğrayan paylaşım görünürlüğü ayarlarını eski hâllerine dönüştürdü. Sosyal ağın önümüzdeki dönemde gizlilikle ilgili bu tarz konularda daha fazla bildirim yapması bekleniyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın