Facebook Workplace şirketler için özel sosyal ağ hizmeti sunuyor

- Uzun zamandır Facebook at Work adıyla test ediliyordu
- Şirketler aktif kullanıcı başına aylık ücret ödeyecekler

facebook-workplace-111016-1 Facebook Workplace adını verdiği yeni servisini faaliyete geçirdi. Kurumsal pazarı hedefleyen bu servis şirketlere kendi Facebook klonlarını kurma ve bu ağlara sadece kendi çalışanlarına erişim izni verme imkanı sağlıyor.

Facebook bu proje üzerinde birkaç yıldır çalışıyordu ve sadece Facebook at Work adı altında sürdürülen beta süresi boyunca testler için 20 ay harcandı. 1000’in üstünde organizasyon Facebook’a testlerde ve ürünü daha da iyileştirmede yardımcı oldu. Büyük şirketlerin arasında Booking.com, Danone, Renault, RBS, Starbucks gibi küresel şirketler bulunuyor.

FACEBOOK WORKPLACE KURUMLARA ÖZEL BİR SOSYAL AĞ

Facebook, Facebook Workplace’in kökeninin Facebook’un kendi çalışanlarının sosyal ağı inşa etmek için kullandığı platformun özelleştirilmiş bir uygulaması olduğunun altını çiziyor. Aslında bu yeni ürün, isteğe göre düzenlenmiş bir Facebook sosyal ağı olma özelliğini taşıyor. Şirketler bu sosyal ağı kendi iç ağlarına veya İntranet’lerine kurabilecekler.

Facebook Workplace sosyal ağın Haber Kaynağı, Facebook Live, Messenger’a benzer dahili sohbet sistemi, Gruplar, Tepkiler, Öne Çıkan Paylaşımlar ve Arama gibi klasik özelliklerini içeriyor.

facebook-workplace-111016-4Buna ek olarak, Facebook özelleştirilmiş bir kontrol paneliyle yöneticilere rapor alma ve istatistikleri görme imkanı sunuyor. Bu sayede şirketin sosyal ağında geride kalan ay içinde neler olduğunu görebilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Helium ile ilgili merak edilenler için özel canlı yayın

facebook-workplace-111016-5Facebook bu yeni aracı üzerinden para kazanmayı planlıyor. Mevcut fiyat model şirketlerin her ay aktif çalışan başına para ödemesini öngörüyor. Yani bir şirket çalışanı bu ürünü kullanmazsa, onun için para ödenmesi gerekmeyecek. Bu fiyatlandırma modeli de çalışan kullanım kotası ihtiyacını gerektirmiyor ve şirketlere maliyetleri mümkün olduğu kadar düşük tutma imkanı sağlıyor.

Facebook Workplace’in çıkışıyla birlikte, Facebook Google ve Slack gibi şirketler için benzer iletişim araçları sunan şirketlerin doğrudan rakibi hâline geliyor.

Facebook Workplace aktif kullanıcı başına ücretli olacak

AKTİF KULLANICI SAYISI BAŞINA ÖDEME YAPILIYOR

Facebook Workplace’i denemek isteyen şirketler için üç aylık ücretsiz deneme süresi sunuluyor. Bu sürenin ardından çalışan başına 1 ile 3 dolar arası bir ödeme yapmaları gerekiyor. Kullanıcı başına tutar aktif kullanıcı sayısına göre değişiyor. Daha fazla çalışanı olan şirketin çalışan başına ödemesi gereken sayı düşüyor.

1.6 milyar civarında aktif kullanıcısıyla sağlamlığını ve etkisini kanıtlayan platformun altyapısını kendi şirketleri için kullanmak isteyen şirketler programa katılmak için acele edeceklerdir. Üstelik çalışanların çoğunun bu platforma aşina olması ve yardımcı mobil uygulamalarla birlikte gelmesi Facebook Workplace’i epey çekici kılıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...