Facebook verilerini kötüye kullanan 200 civarında uygulamayı yasakladı

facebook Facebook Cambridge Analytica skandalının patlak vermesinin ardından yaptığı açıklamada çok büyük miktarda veriye erişim imkanı olan uygulamaları inceleme altına alacağını açıklamıştı. Binlerce uygulamayı mercek altına alan şirket, 200 civarında uygulamanın verilerine erişimini yasakladığını duyurdu.

Söz konusu uygulamaların sosyal ağın kullanıcı verilerini kötüye kullanıp kullanmadığı bilinmiyor. Ancak anlaşılır biçimde bazı endişeleri bulunan Facebook, şimdiden bir yasak uygulayarak kendisini korumaya almış gibi görünüyor. Şirket bu 200 uygulama için ayrı bir inceleme yürütüleceğini açıkladı. Bu inceleme kapsamında geliştiricilerle görüşmeler yapılacak, uygulamalar ve veri erişimleri konusunda bilgi alınacak ve kapsamlı denetimler gerçekleştirilecek.

Bu süreçte yeni uygulamalarında verileri kötüye kullandığı tespit edilirse o uygulamalar da anında yasaklanacak. Şirket konuya ilişkin bildirimleri ise özel bir sayfa üzerinden yapacak. Bu sayfada kullanıcılar ilgili uygulamaların verilerini kötüye kullanıp kullanmadığını görebilecek.

Facebook daha önce açıkladığı gibi 2014’ten önce erişim izni verdiği uygulamalara odaklanacak. Sosyal ağ, o dönemde uygulamaların erişim izni verenlerin yanı sıra onların arkadaşlarına ait bilgilere de ulaşmasını mümkün kılıyordu.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...