Facebook Timeline, nam-ı diğer Zaman Tüneli tüm Facebook kullanıcılarına açıldı

Facebook Zaman Tüneli dünya çapında faaliyete geçti. Sosyal ağ devinin yaptığı duyuruya göre tüm kullanıcılar geçtiğimiz eylül ayında tanıtılan bu yeniliğe geçiş yapacaklarına dair bildirim alacak. Timeline olarak duyurulan ve Türkçe’ye Zaman Tüneli olarak çevirilen bu özellik sayesinde kullanıcılar Facebook’a ilk girdikleri andan itibaren, hatta boşlukları doldururlarsa daha da öncesine ait, tüm aktivitelerini bir zaman çizgisi üzerinde görme fırsatı yakalıyor.

Zaman Tüneli birkaç aydır beta kullanıcıları, ünlüler veya hileyle bu özelliği aktif hâle getirebilen kullanıcılar tarafından kullanılıyordu. Zaman Tüneli içerisinde haddinden fazla bilgiyi açık etmek mümkün, bu nedenle Facebook bu özellik için daha fazla kontrol imkânı sunuyor. Sistem başlangıçta kullanıcılara yedi günlük bir gözden geçirme süreci sunuyor. Bu zaman süresi boyunca kullanıcılar zaman tünellerinde görünecek her türlü içeriği gözden geçirme ve herkesin görmesini engelleme fırsatına sahip. Kullanıcılar zaman tünellerinin arkadaş çevreleri dışından, tanımadıkları bir kişi tarafından nasıl görüneceğini de test etme fırsatına sahip. Bu sayede özel fotoğrafların kazara dışarı açılması riski de engellenmiş olacaktır.

Kullanıcılar “Zaman Tünelinden Çıkar” seçeneğini kullanarak istedikleri fotoğrafı, güncellemeyi veya diğer içerikleri Zaman Tüneli listesinden çıkarma fırsatına sahip oalcak. Zaman Tüneli kullanıcıların profil sayfasının yerini alacak, ancak her kullanıcının kendine özel aktivite kayıtları profil sayfası üzerinden erişilebilir olacak.

Zaman Tüneline hemen geçiş yapmak isteyen kullanıcılar aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirler. Bu sayfada yer alan Zaman Tüneline Geç butonu geçiş için gerekli olan anahtar… Bu arada daha fazla detay da ikinci bağlantıda yer alıyor.

İlgili – Facebook Zaman Tüneli
İlgili – Facebook Blog

Güncelleme: Konuyla ilgili olarak Türkçe basın bülteni de yayınlandı. Onu da aşağıda bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

“Zaman Tüneli” tüm Facebook kullanıcılarına açılıyor

15 Aralık 2011 – Facebook’un geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiği geleneksel f8 geliştirici konferansında Mark Zuckerberg tarafından duyurulan ve öncelikle sadece geliştiricilere açılan “zaman tüneli” uygulaması, bugünden (15 Aralık 2011) itibaren tüm Facebook kullanıcılarına açıldı. Zaman tünelinin kullanıma açılması, Facebook mühendislerinden Paul McDonald’ın Facebook’un blog sayfasında yayımlanan mesajıyla duyuruldu.

Mevcut profil sayfasının yerine geçecek olan zaman tüneli, kullanıcılara; hayatlarının en önemli anlarını, en sevdikleri fotoğrafları, önemli haberleri ve dinlemekte oldukları şarkılardan izledikleri filmlere kadar sosyal uygulamalar üzerinden gerçekleştirdikleri her türlü etkinliği tek bir sayfada derleme imkanı veriyor.  Öte yandan zaman tüneli sayfasının tasarımının üst bölümünde kullanıcıların kendilerini ifade eden, diledikleri bir kapak fotoğrafının yer alacağı bir alan bulunuyor. Kullanıcılar diledikleri görsele yer vererek bir albüm kapağı gibi kendi zaman tünellerinin kapağını oluşturabiliyor.

7 günlük gözden geçirme süresi
Bugünden itibaren dileyen Facebook kullanıcıları mevcut profil sayfalarından zaman tüneline geçiş yapabiliyor. Geçiş yapan kullanıcıların zaman tüneli sayfaları, geçiş yaptıkları ilk yedi gün boyunca paylaşımlarını gözden geçirebilmeleri için sadece kendileri tarafından görülebiliyor. Yedi gün sonunda yeni zaman tüneli sayfaları otomatik olarak paylaşıma açılıyor.
Yedi günlük süreyi beklemek istemeyen kullanıcılar ise zaman tünellerini hemen paylaşıma açabiliyor. Zaman tünelinin başkaları tarafından nasıl göründüğünü görmek için ise zaman tünelinin üstünde yer alan çark simgesine bağlı menüdeki “Başkasının Gözünden Gör” seçeneğini seçmek yeterli oluyor.

İster öne çıkar, ister gizle
Kullanıcılar zaman tüneline geçiş yaparken profil sayfalarında ?mezuniyet töreni’ ve ?ilk araba satın aldıkları gün’ gibi hayatlarının önemli anlarını yeniden keşfederken, öne çıkarmak istedikleri ya da hiç yer vermek istemedikleri iletileri ve paylaşımları da özel olarak seçebiliyor. Zaman tünelinde yer alan herhangi bir ileti ya da paylaşım, sağ üstünde ortaya çıkan seçenekler doğrultusunda öne çıkarılabiliyor, gizlenebiliyor, silinebiliyor veya düzenlenebiliyor.

Döküm sayfasından takip etme olanağı
Facebook kullanıcıları zaman tünellerinin içeriğini, “Yaptıklarının Dökümü” sayfası üzerinden rahatça yönetebiliyor. Facebook’u kullanmaya başladıkları ilk günden bugüne tüm geçmişi gösteren bu sayfa, kullanıcılara zaman tünellerini kontrol edip düzenleyebilecekleri bir merkezi alan sunuyor. “Yaptıklarının Dökümü” sayfasında iki menü yer alıyor. Bu menüler sayesinde kullanıcılar -geçmişe dönük olarak da- paylaşımlarının gizlilik ayarlarını düzenleyebiliyor ve zaman tünelinde yer verip vermeyeceklerini belirleyebiliyor. Ayrıca, sayfanın üstünde yer alan filtreleme özelliği kullanıcılara, fotoğraf ya da video gibi sadece belirli içerikleri paylaşma olanağı sunuyor.

Zaman tünelini geçmek isteyen Facebook kullanıcıları şu link üzerinden geçiş işlemine başlayabiliyor: www.facebook.com/about/timeline

MANŞETLER

YouTube 2019’un en popüler videolarını açıkladı

2019'un son ayının başlamasıyla birlikte pek çok platform geride kalmak üzere olan yılın en popüler içeriklerini duyurmaya başladı. Bu platformlara son olarak dünyanın en...

Asus ZenBook 14 UX434F İncelemesi

ASUS ZENBOOK 14 UX434F SATIN AL Uygun ödeme koşullarıyla hemen satın alın Asus, ilk kez geçen yılın bazı ZenBook serisi modellerinde yer vermiş olduğu ScreenPad'i bir...

Snapdragon 865 mobil işlemci ile ilgili bilmeniz gerekenler

Qualcomm en yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 865'in duyurusunu dün başlayan Snapdragon Tech Summit etkinliğinde resmen yapmıştı. Etkinliğin ikinci gününde şirket yeni yongası hakkında...

Apple Watch Series 5 İncelemesi

APPLE WATCH SERIES 5 SATIN AL Uygun ödeme koşullarıyla hemen satın alın Apple Watch her nesil gelişmeye devam ediyor. Eylül ayında duyurusu gerçekleştirilen ve birkaç haftadır...

Google 2019’un favori oyun, uygulama ve filmlerini açıkladı

2019'un son ayının başlamasıyla birlikte "yılın en iyileri" haberleri de ortaya çıkmaya başladı. Apple'ın 2019'un en iyi oyun ve uygulamalarını duyurmasının ardından, Google da...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz