Facebook Spaces daha interaktif bir yapıya bürünüyor

facebook spacesFacebook Spaces adını taşıyan sanal gerçeklik uygulamasının yeni özelliklerini Oculus Connect etkinliğinde duyurdu. Facebook kullanıcıları bundan böyle Facebook’ta bulunan 360 derece videolara uygulama içinden erişebilecek.

Facebook’un etkinlikte duyurduğu yeni özelliklerden biri 3D Posts adını taşıyor. Kullanıcılar bu uygulama kapsamında Spaces içindeki kreatif araçlardan yararlanarak çizgi filmden fırlamış gibi görünen ve interaktif üç boyutlu nesneler oluşturabiliyor. Bu objeleri daha sonra VR çevresinin dışına çıkarmak ve Facebook üzerinde paylaşmak da mümkün olacak.

Spaces ilk olarak geçtiğimiz nisan ayında Oculus Rift sanal gerçeklik başlığı için yayınlanmıştı. Sosyal bir uygulama olan Spaces, Facebook’un yeteneklerini sanal gerçekliğin sarmalayıcı özellikleriyle birleştiriyor. Kullanıcılar Spaces sayesinde arkadaşlarıyla sanal gerçeklik ortamında “takılabiliyor”.

Spaces sanal bağlam içinde kullanıcıların dünyanın dört bir yanına ışınlanabilmesini, sanal ekranlarla fotoğraf ve video paylaşabilmesini mümkün kılıyor. Kullanıcılar bundan böyle Spaces içinde arkadaşlarıyla oyun da oynayabilecek.

Facebook Spaces içinde Quill adını taşıyan sanal gerçeklik aracını kullanarak illüstrasyonlar oluşturulabilecek. Stilize bir çizim aracı olan Quill, “Dear Angelica” adını taşıyan sanal gerçeklik filmin oluşturulmasında da kullanılmıştı. Oculus, kreatif işlere odaklanan Story Studio isimli birimini kapatsa bile Quill’den vazgeçmemişti.

Facebook Spaces 3D Posts ile standart Facebook deneyimine yaklaşıyor

Facebook Spaces, 3D Posts ile standart Facebook deneyimine biraz daha yaklaşıyor. 3D Posts sayesinde kullanıcılar gerçek yaşamdan karelerin üzerine yerleştirilecek sanal nesneler yerleştirebilecek. Bu nesnelerin standart Haber Kaynağı’nda da paylaşabilecek olması da sanal gerçeklik ve standart Facebook deneyiminin yaklaşacağının bir göstergesi olarak nitelenebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...