Facebook’un Sohbet Balonları jailbreak edilmiş iPhone’ların her yerinde

Hafta ortasında iOS uygulamasına Sohbet Balonları desteğini getiren Facebook, iOS’in yapısı gereği sohbet balonlarının menzilini uygulama içiyle sınırlı tutmak zorunda kalmıştı. Halbuki Android tarafında internet tarayıcısı, takvim, e-posta, üçüncü taraf uygulamalar gibi farklı yerlerde sohbet balonlarının ekranın bir kenarından belirdiğini görmek mümkün oluyor. iOS için benzer bir imkanın sağlanması zor gibi görünse de, en azından jailbreak edilmiş iOS cihazı kullananlar şanslı kişiler konumunda bulunuyor.

facebook-ios-sohbet-balonlari-160413

Facebook’un sohbet balonlarını içeren güncellemeyi yayınlamasından bir gün sonra, Adam Bell adlı bir yazılımcı Sohbet Balonları özelliğinin iOS’in en üstünde, yani işletim sisteminin ana ekranında veya diğer uygulamalaırnda da çalışmasını sağlayan bir çözüm geliştirdi, tabii ki jailbreak edilmiş cihazlar için. 21 yaşındaki Bilgisayar Bilimi öğrencisi birkaç saatini harcayarak bu hileyi hayata geçirmiş. Sonuç olarak jailbreak’li iPhone, iPad veya iPod touch sahipleri Messenger üzerinde sohbet ettikleri arkadaşlarının profil balonlarını uygulama dışında da görme fırsatı elde etmiş.

Yukarıdaki videoda da göreceğiniz gibi, iPhone üzerinde Sohbet Balonları beklendiği gibi çalışıyor. Balonlara dokunarak genişletme, ekranın herhangi bir yerine sürükleyerek taşıma veya ekranın alt kenarında beliren çöp kutusuna sürükleyerek tamamen kapatma gibi özellikler mevcut durumda. Tabii ki, iOS’in hangi arayüzünde olursanız olun, sohbet balonları daima ekranınızda yer alıyor. Ne var ki, Bell’in geliştirdiği hile mükemmel işlemiyor. Sohbet Balonlarının arası sıra donup kaldığı görülüyor, bu durum Apple’ın bir uygulamanın arka planda ne kadar süre boyunca çalışacağına dair kısıtlamalarıyla ilgisi olabilir.

Bell yaptığı çalışmayı önümüzdeki birkaç gün içinde Cydia uygulama mağazasında ve GitHub kod deposunda yayınlamayı planlıyor. Android’deki Sohbet Balonları ve Messenger uygulamasının aksine, Bell’in hilesi SMS veya iMessage üzerindeki mesajları sisteme entegre etmiyor. Ancak Bell, bunun da ilerideki sürümlerde mümkün olabileceğini söylüyor.

İlgili >> The Verge

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun