Facebook çocuklar tarafından satın alınan oyun ve uygulamaların parasını iade edecek

facebook oyun odemeleriÇocuğu rızası dışında Facebook üzerinde bir oyun veya uygulama içi unsur satın alan ebeveynler, Facebook’tan paralarını geri alabilecek. ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir mahkeme, 2012’de iki çocuk ve ebeveynleri tarafından açılan grup davasında davacılar lehine karar verdi. Hakim, sosyal paylaşım sitesinin ebeveynlerin talebi doğrultusunda para iadesi gerçekleştirmesi gerektiğine hükmetti.

Facebook Oyun Ödemeleri servisi üzerinden ebeveynlerinin kredi kartını kullanarak oyun içi unsur satın alan çocuklar, aileleri için birkaç bin dolarlık zarara yol açtı.

Facebook’un avukatları çocukların ödedikleri paranın karşılığını aldıklarını savunsa da, davacı avukatları çocukların ebeveynlerinin paralarını harcadıklarından bihaber olduklarını belirtti.

18 yaş altındakilerin Facebook Oyun Ödemeleri geçersiz sayılacak

The Guardian’da yer alan habere göre, tüm dava ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yürürlükte olan “Aile Kodu” isimli yasal düzenlemenin etrafına kuruldu. Yasa eyalet bazında olsa da, alınan kararın tüm ülkeyi kapsayacağı belirtildi. Söz konusu kod, 18 yaşın altındakilerle yapılan tüm sözleşmeleri geçersiz kılıyor.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...