Facebook Messenger aylık kullanıcı sayısı 800 milyonu geçti

google news abone ol

facebook-messenger-080116

Facebook mobil bilişimin geleceğinde Messenger’ın fazlasıyla yer tutacağına inanıyor. Şirketin bağımsız sohbet uygulamasının aylık 800 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşması ve Nielsen verilerine göre 2015’te ABD’nin en hızlı büyüyen uygulaması olması şerefine yayınlanan blog yazısında, Facebook’un mesajlaşma ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı David Marcus, gelecekte herkesin işini Messenger konuşmaları üzerinden yaptığı bir gelecek öngörüyor.

Marcus’un 2016 yılı için temel beklentileri arasında Messenger’ın SMS ve mesajlaşma hizmetlerine kıyasla daha ilgili ve yaygın hale gelmesi, daha fazla markanın ticari ve kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri için Messenger’ı kullanması ve şu anda test aşamasında olan sanal asistan M gibi yenilikçi projelerin sürdürülmesi bulunuyor.

Marcus’un yazısında Messenger’ın 800 milyondan fazla aylık aktif kullancısının bulunmasının yanında başka bilgiler de bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Facebook üzerinden işletmelere gönderilen mesaj sayısı ikiye katlandı. Her ay Messenger üzerinden 9,5 milyardan fazla fotoğraf gönderiliyor, her gün Messenger üzerinden ortalama 5 milyondan fazla GIF gönderiliyor. App Annie verilerine göre Messenger, Facebook?tan sonra en popüler ikinci iOS uygulaması konumunda bulunuyor. 

Messenger Android üzerinden 1 milyardan fazla kez indirildi. Messenger platformu piyasaya sürüldüğünden beri, Talking Tom, GIPHY, Sound Clips ve Bitmoji gibi Messenger uygulamaları 1 milyondan fazla kez indirildi. 

Facebook uygulama ailesi üzerinden günde ortalama 45 milyardan fazla mesaj gönderiliyor. Messenger’ın görüntülü konuşma özelliği, kullanıma sunulduğu ilk iki gün içinde 1 milyon aramaya ulaştı. Dünyadaki tüm mobil VoIP aramalarının %10’u Messenger üzerinden yapılıyor.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER