Teknoloji

Facebook’tan Güvenli İnternet Günü’nde anne ve babalara ipuçları

facebook haber kaynağı

Facebook, Türkiye’de her ay 44 milyondan fazla kişi hikâyelerini paylaşmak, dünyayı başkalarının gözünden görmek, arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla iletişim kurmak için sosyal ağ platformunu ziyaret ettiğine dikkat çekiyor. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere herkesin burada vakit geçirirken kendisini güvende hissetmesini isteyen Facebook, her yıl şubat ayında 130’dan fazla ülkede kutlanan “Güvenli İnternet Günü” kapsamında ebeveynlerin çocuklarıyla güvenli bir internet deneyimi ile ilgili olarak nasıl konuşabileceği konusunda faydalı ipuçları paylaştı:

Çocuğunuza gerçek hayatta geçerli olan kuralların internet ortamında da aynen geçerli olduğunu anlatın

Tıpkı çocuğunuzu karşıdan karşıya geçerken her iki yöne bakması ya da bisiklet sürerken kask kullanması hakkında uyarmanız gibi onlara internette paylaşım yapmadan önce düşünmelerini öğretin.

İyi bir örnek olmaya çalışın

Çocuklar “söylediğinizi değil yaptığınızı yapar” ve bu gerçek hayatta olduğu gibi internet ortamında da geçerlidir. Çocuğunuz için sosyal medyada veya internette bir zaman sınırı belirliyorsanız (ör. Akşam 10’dan sonra mesajlaşmak yok) siz de aynı kurallara uyun.

Erken aşamada iletişim kurun

Araştırmalar, pek çok çocuğun altı yaşından itibaren akıllı telefonlara veya tabletlere erişimi olduğunu gösteriyor. Çocuğunuz sosyal medyaya adım atmadan onunla teknoloji hakkında konuşun. Çocuğunuzun Facebook hesabı varsa kendisini arkadaş olarak eklemeyi göz önünde bulundurun.

Önemli anları tespit edin ve kaçırmayın

Çocuğunuzun ilk kez cep telefonu kullanmaya başladığı ya da Facebook’a ve diğer sosyal medya mecralarına katılacak yaşa geldiği an, temel kuralları belirlemek ve güvenli paylaşım hakkında konuşmak için iyi bir zamandır.

Çocuğunuzdan size öğretmesini isteyin

Çocuğunuzun bilgi sahibi olduğu uygulamalar ve sitelerde onlardan yardım alarak hesap açmak, emniyet, gizlilik ve güvenlik konularını tartışmak için de bir fırsat olabilir. Örneğin, kendi Facebook hesabınızı açarken ona gizlilik ayarları hakkında sorular sorabilirsiniz. Çoğu ebeveynin çok iyi bildiği gibi, çocuğunuz size bir şeyler öğretme fırsatından çok hoşlanacaktır.

Facebook, ebeveynlerin çocuklarının deneyimini yönlendirmeye yardımcı olacak daha fazla bilgiye Facebook Ebeveynler Portalı‘ndan ulaşabileceklerine de dikkat çekiyor.

Facebook’ta Emniyet

Facebook, insanlara topluluk kurmaları için güç vermek ve dünyayı birbirine yakınlaştırmak misyonu ile hareket ettiğine dikkat çekiyor. Birinci önceliğini de kullanıcıların emniyetinin oluşturduğunun altını çiziyor. Sosyal ağ devi, herkesin Facebook’u kullanırken kendini güvende hissetmesini sağlamak amacıyla ilkeler, araçlar ve kaynaklar oluşturuyor, insanlara kendilerini ifade edebilecekleri güvenli bir ortam yaratmayı hedefliyor. Facebook, insanlara paylaştıkları şeyler, bunları kiminle paylaştıkları, gördükleri ve deneyimledikleri içerikler ve kimlerle iletişime geçebilecekleri üzerinde kontrol imkânı sunduğunu belirtiyor. Facebook Emniyet Merkezi, Facebook küresel topluluğunu platformun güvenli kullanımı konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan ilkeler, araçlar, kaynaklar ve ipuçları barındırıyor. Bu site Türkçe dilinde de hizmet veriyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER