Facebook’tan geçmişi silmeyi kolaylaştıracak yeni araç

Çok uzun yıllardır Facebook kullanan pek çok kişi, bugün baktığında rahatsız olacağı veya utanacağı bir paylaşım yapmıştır. Şimdiye kadar eskiden yapılan bu paylaşımları bulmak için kullanıcıların kendi profillerinde veya Hareketler Dökümü’nde uzun bir yolculuğa çıkmaları gerekiyordu. Ancak Facebook sunduğu yeni araçla geçmişi silme işlemini ve eski paylaşımlardan toplu olarak kurtulmayı ciddi anlamda kolaylaştırıyor.

Facebook’un yeni özelliği “Hareketleri Yönet” adını taşıyor. Bu özellik sayesinde eski paylaşımlar, fotoğraflar veya videolar toplu olarak silinebiliyor. Kullanıcılar içerik türüne veya tarihe göre filtreleme yaparak toplu silme işlemini gerçekleştirebiliyor. Fotoğraflar için fotoğraflarda etiketlenen kişilere göre filtreleme de yapılabiliyor. Böylelikle artık konuşulmayan eski bir arkadaşın veya sevgilinin anılarından da daha rahat biçimde kurtulmak mümkün oluyor.

Facebook, geçmişi sildiği için pişman olanlara ikinci bir şans vermeyi de ihmal etmiyor. Hareketleri Yönet ile silinen içerikler, 30 gün içinde tekrar canlandırılabiliyor. 30 günün sonunda ise bu içerikler temelli siliniyor.

Kullanıcılar içerikleri tamamen silmek yerine arşive göndermek gibi bir seçeneğe de sahip. Bunun yeni işverenin görmesi istenmeyen, ancak bir taraftan da saklanmak istenen içerikleri korumak için mantıklı bir çözüm olduğu söylenebilir. Arşive gönderilen içerikler, yeniden canlandırılıncaya kadar sadece sahipleri tarafından görülebiliyor.

Bunun profilini temizlemek veya parlatmak isteyen Facebook kullanıcıları için oldukça yararlı bir güncelleme olduğu söylenebilir. Facebook’tan yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemde benzer nitelikte başka araçların da sunulacağı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Netflix orijinal içeriklerinin tanıtımı için N-Plus isimli bir platform açabilir

Facebook geçmişi silme işlemini kolaylaştıracak yeni özelliğini ilk olarak mobil uygulamalarında kullanıcılarına sunuyor. Bu araca Hareketler Dökümü üzerinden erişmek mümkün olacak. Önümüzdeki dönemde masaüstü sitesi ve Facebook Lite’ta da “toplu geçmiş silme” aracına erişilebilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...