Facebook FTC ile gizlilik odaklı anlaşmaya imza attı, Mark Zuckerberg durumu açıkladı

EN SON HABERLER

Galaxy Watch Active 2 Türkiye’ye geldi, fiyatlar belli oldu

Samsung, geçtiğimiz yazın ortalarında duyurusunu yaptığı yeni akıllı saati Galaxy Watch Active 2'yi söz verdiği zamanda Türkiye'de satışa çıkardı. Şirketin...

Keenetic WPA3 ile Türkiye’yi daha güvenli Wi-Fi ile tanıştırıyor

WPA3 kablosuz bağlantı protokolü henüz emekleme aşamasında olabilir. Ancak kısa bir zaman sonra şifreli Wi-Fi ağlarına girerken bu daha...

S Pen kalemli Samsung Galaxy Tab S6 Türkiye’de satışa çıktı

Samsung'un Galaxy Note 10 serisinden hemen önce duyurusunu gerçekleştirdiği Android tableti Galaxy Tab S6'nın ağustos sonlarında Türkiye'ye geleceği söylenmişti....

iOS 13.1 ile iPhone XS ve XR yeni bir pil ayarı alacak

Apple gelecek hafta başında çıkacak iOS 13.1 güncellemesiyle birlikte iPhone XS ve iPhone XR'a işlemci kısma özelliğini ekliyor. İlk...

Apple Tags sızıntısı yeni detayları gösteriyor

Apple'ın anahtarlıklara, bisikletlere ve çantalara takılabilecek konum takibi aksesuarı üzerinde çalıştığına dair haberler birkaç aydır etrafta dolaşıyor. Apple Tags...

Sosyal medyanın gelişimiyle birlikte daha fazla kullanıcı hayatını ve kişisel bilgilerini dış dünyaya açmaya başladı. Bu durum beraberinde gizliliğe verilen önemin artmasını da getirdi. İnsanların en fazla paylaşımda bulunduğu sosyal ağ olan Facebook gizlilik konusunda en fazla dikkat gösterilen ve zaman zaman tepki çeken servis oldu.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu gizlilik konusunda standartlar oluşturmak adına çalışmalara başladı ve bu kapsamda şimdiye kadar Google ve Twitter ile anlaşmalar yaptı. FTC’nin çalışmalarına son katılan şirket Facebook oldu. Facebook, FTC ile yaptığı anlaşma kapsamında gizlilikle ilgili genel bir yaklaşımın belirlenmesine yardımcı olacak ve bu yaklaşımdan hem ABD hem de dünya genelinde faydalanacak.

FTC ile varılan anlaşma dahilinde Facebook bir dizi gizlilik poliçe değerlendirmesinde geçecek. İlk gözden geçirmenin önümüzdeki 180 gün içinde gerçekleşmesi, bunun ardından önümüzdeki 20 yıl boyunca her iki yılda bir gözden geçirme sürecinin uygulanması planlanıyor. Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak Facebook’un resmi blogunda bir açıklama yayınladı. Zuckerberg, Facebook için bu anlaşmanın zaten her zaman yapmaya çalıştıkları ve yapmaya devam edecekleri gizlilik odaklı çalışmalar konusunda uzun vadeli net ve resmi bir taahhütte bulunmak anlamına geldiğini belirtti.

Anlaşma Facebook’un bu kapsamlı gizlilik programını yürütecek gizlilik odaklı çalışanları görevlendirmesini zorunlu kılıyor. Bu çalışanlar kullanıcı gizliliği ve gizlilik risklerinin mevcut ve gelecek ürünlerde tespit edilmesi ve çözümlenmesi için çalışacak. Facebook, bu bağlamda iki yeni kurumsal yönetici pozisyonu da oluşturdu. Bu pozisyonlara atanan yöneticiler, anlaşmayla birlikte söz verilen konuların kurum içinde ürün geliştirme ve sistemlerin güvenliği, kurum dışında ise dünya genelindeki yasa düzenleyicileri, devlet kurumları ve gizlilik çalışma gruplarıyla işbirliğinin hayata geçmesini güvence altına alınması için çalışacak. Bu noktada Erin Egan ilkelerden sorumlu üst gizlilik yöneticisi olarak Facebook’a katıldı. Facebook’un hukuk ekibinde gizlilik danışmanı olarak görev yapan Michael Richter ise ürünlerden sorumlu üst gizlilik yöneticisi olarak atandı.

Mark Zuckerberg’in blog üzerinden yayınladığı açıklamanın Türkçe metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Facebook Kullanıcılarına Taahhüdümüz

Facebook’u, insanların yakınlarıyla paylaşımda bulunmak ve bağlantı kurmak istedikleri fikri üzerine kurdum. Ancak, bunu yapmaları için insanların kimlerle ne paylaştıklarını her zaman ve tamamen kontrol edebiliyor olması gerekiyor.

Bu fikir, ilk günden bu yana Facebook’un temelini oluşturuyor. Facebook’un ilk versiyonunu hayata geçirdiğimde, neredeyse tanıdığım hiç kimse, internette herkese açık bir sayfa fikrine sıcak bakmıyordu. Bunu korkutucu bulmuşlardı. Ancak, insanlar sayfalarını arkadaşlarına özel yapabildikçe, çevrimiçi paylaşımda bulunurken kendilerini güvende hissetmeye başladı. Kontrol esastı. Facebook sayesinde insanlar ilk kez bu kontrolü ellerinde tutabilecekleri araçlara sahip oldu. Böylece, Facebook dünyanın en büyük internet topluluğu haline geldi. İnsanların gerçek hayatlarıyla ilgili bir şeyler paylaşırken kendilerini rahat hissetmelerini sağladık.

İlk günden bugüne Facebook’a birçok yeni özellik ekledik: Fotoğraflar paylaşma, gruplar oluşturma, yorumlar yazma, arkadaşlarınızın gönderilerini beğenme ve son olarak birlikte müzik dinleme veya video izleme… Eklediğimiz her yeni özelliği, insanların paylaşımlarını kimlerin görebileceğini tamamen kontrol etmeye devam edebilmeleri için yeni gizlilik kontrolleriyle birlikte sunduk. Bugün, bu araçlar ve kontroller sayesinde insanlar birkaç yıl öncesine göre çok daha fazla paylaşımda bulunuyor.

Bilgilerinizi kimlerin görebildiğiyle ilgili şeffaflık ve kontrol sunma açısından, genel olarak iyi bir geçmişe sahip olduğumuzu düşünüyorum.
Bununla beraber geçmişte bazı hatalar yaptığımızı da öncelikle kendim itiraf ediyorum. Aslında, dört yıl önce yaşanan Beacon örneği ve iki yıl önce gizlilik modelimizin değişim sürecinin iyi yönetilememesi gibi çok fazla gündeme gelen birkaç hata, yaptığımız çok iyi işleri gölgeledi.

Ayrıca, bazı insanların, milyonlarca kişinin bu kadar kişisel bilgiyi çevrimiçi bir hizmet aracılığıyla paylaşmasına başlangıçta şüpheyle yaklaşmasını anlıyorum. Gizlilik konusundaki geçmiş performansımız mükemmel olsaydı bile, birçok kişi bilgilerinin nasıl korunduğunu haklı olarak sorgulardı. İnsanların bunu düşünmesi önemli ve bu topluluğa ve insanların güvenine layık olmanın bizim için ne anlama geldiğini düşünmediğim bir gün bile geçmiyor.

Facebook olarak kendimizi size ait tuttuğumuz bilgiler hakkında her zaman şeffaf olmaya adadık. Aynı zamanda, insanların paylaşımlarını görmelerini ve kontrol etmelerini sağlayan araçların gelişmesinde internet dünyasına öncülük ettik.

Fakat her zaman daha iyisini yapabiliriz. Kendimi, Facebook’un gizlilik ayarlarının şeffaflığı ve gizlilik kontrolü konularında lider olmasına adadım.

Büyürken, Facebook kullanıcılarına mümkün olduğunca kulak vermeye çalıştık. Gizlilik uygulamalarımız ve ilkelerimiz üzerinde düzenleyiciler, hukukçular ve uzmanlarla birlikte de çalışıyoruz. Kısa bir süre önce Amerikan Federal Ticaret Komisyonu (FTC) sektörümüzdeki yeni gizlilik standartlarını şekillendirmeye yardımcı olmak amacıyla Google ve Twitter ile anlaşmalar yaptı. FTC bugün, Facebook ile de benzer bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu anlaşmalar, ilgili şirketlerin hem ABD’de hem de dünya genelinde gizlilik konusuna nasıl yaklaşmaları gerektiğiyle ilgili bir çerçeve oluşturuyor.

Facebook için bu anlaşma, zaten her zaman yapmaya çalıştığımız ve yapmaya da devam edeceğimiz çalışmalar konusunda uzun vadeli net ve resmi bir taahhütte bulunmak anlamına geliyor.

Facebook olarak sadece son 18 ay içerisinde size daha fazla kontrol sunmak için tasarlanan 20’den fazla yeni araç ve kaynak duyurduk. Bunların bazıları şunlardı:

–          Paylaşımda bulunurken hedef kitlenizi seçebilmeniz için daha kolay bir yol
–          Tüm gönderileriniz için kolay gizlilik kontrolleri
–          Arkadaşlarınızın eklediği etiketleri profilinizde yayınlanmadan önce onaylayabilme seçeneği
–          Daha kolay oluşturulabilen ve kısmen otomatik arkadaş listeleri
–          Daha az kişiyle paylaşım olanağı sağlayan yeni “Gruplar” özelliği
–          Profilinizi başkasının gözünden görmenizi sağlayan bir araç
–          Çifte giriş onayı gibi bilgilerinizin güvende kalmasını sağlayan araçlar
–          Güvenlik kontrollerinizin mobil sürümleri
–          Tüm Facebook bilgilerinizi indirmek için daha kolay bir yol
–          Uygulamalarınızın nelere erişebildiğini kontrol etmenizi sağlayan yeni bir uygulama panosu
–          Bir uygulama eklediğinizde uygulamanın neler yapabileceğini net biçimde kontrol etmenizi sağlayan yeni bir uygulama izinleri iletişim kutusu
–          Çok daha fazla gizlilik eğitimi kaynağı

Aslında gizlilik, yaptığımız geliştirmelerin içinde o kadar önemli bir yer tutuyor ki her gün binlerce sunucu gücünde bir bilgisayar kaynağı, hizmet verdiğimiz sayfaların tümünde, bir Facebook sayfasını oluşturan yüzlerce hatta binlerce içeriği kontrol edip bunları görmeye yetkiniz olup olmadığını belirliyor. Bu içeriklere, sayfanızdaki tüm gönderilerden ve etiketlerden, fareyi bir kişinin üzerine getirdiğinizde çıkan tüm ortak arkadaşlara kadar herşey dahil… İçeriklerinizi sadece görmesini istediğiniz kişilerin gördüğünden emin olmak için her gün on milyarlarca gizlilik erişim kontrolü yapıyoruz. Bu gizlilik prensipleri kodumuza tamamen entegre olmuş durumda.

Facebook, aslında bugünkü FTC duyurusu öncesinde, FTC’nin gündeme getirdiği birçok kaygıyı proaktif olarak ele almıştı. Örneğin, bizle ilgili dile getirilen şikayetler arasında yaklaşık iki yıl önce, 2009 yılının Aralık ayında iptal ettiğimiz ?Onaylı Uygulamalar Programı? (Verified Apps Program) yer alıyordu. Aynı kapsamda, reklam verenlerin yönlendirme URL’lerinde bazı kullanıcılarının kimlik numaralarını yanlışlıkla almasından da bahsediliyordu. Biz bu sorunu ise 2010 yılının Mayıs ayında düzeltmiştik.

FTC, ürün değişikliklerinin yanı sıra iç süreçlerimizde iyileştirmeler de önerdi. Bu önerileri de dikkate aldık ve ürün geliştirme süreçlerimiz çerçevesindeki gizlilik değerlendirme süreçlerimizi geliştirme ve resmileştirme konusunda mutabık kaldık. Bu doğrultuda, sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizden emin olmak adına gizlilik uygulamalarımız iki yılda bir bağımsız denetimden geçecek.

Daha da fazlası, bugün itibarıyla, söz verdiğimiz konuların kurum içinde ürün geliştirme ve sistemlerimizin güvenliği açısından, kurum dışında ise dünya genelindeki yasa düzenleyiciler, devlet kurumları ve gizlilik çalışma gruplarıyla işbirliğimizde hayata geçmesini güvence altına alacak iki yeni kurumsal yönetici pozisyonu oluşturuyoruz:

Erin Egan, ilkelerden sorumlu Üst Gizlilik Yöneticisi (Chief Privacy Officer, Policy) olarak Facebook’a katıldı. Ekibimize dahil olmadan önce uluslararası hukuk bürosu Covington and Burling’in küresel gizlilik ve veri güvenliği biriminde ortak ve eş-başkan olarak görevin yapan Erin’in gizlilik, veri güvenliği, spam ve casus yazılımlar gibi tüketici hakları ve korunması konularındaki hukuki ve düzenleyici çalışmalar üzerine önemli tecrübesi bulunuyor. Erin, çevrimiçi gizlilik konusundaki küresel toplumsal söylem ve tartışmalara katılımımıza önderlik edecek ve dünya genelindeki düzenleyicilerin, kanun koyucuların, uzmanların ve akademisyenlerin geri bildirimlerinin Facebook’un uygulamalarına ve ilkelerine dahil edilmesini sağlayacak.

Halihazırda hukuk ekibimizde Gizlilik Danışmanı olarak görev yapan Michael Richter ise, ürünlerden sorumlu Üst Gizlilik Yöneticisi (Chief Privacy Officer, Products) görevine atandı. Michael yeni pozisyonu doğrultusunda ürün departmanımıza dahil olarak mevcut kurum içi gizlilik değerlendirme programımızın genişletilmesine, iyileştirilmesine ve resmileştirilmesine önayak olacak. Michael ve ekibi; kullanıcı kontrolü, gizlilik odaklı tasarım ve şeffaflık prensiplerimizin, Facebook’un ürün geliştirme süreciyle ve ürünlerimizle sürekli entegrasyonunu güvence altına alacak.

Bu iki pozisyon, gizlilik kontrollerinin ürünlerimizde ve ilkelerimizde yer almasını sağlayan süreçleri daha da güçlendirecek. Gizlilik konusunda bu kadar güçlü deneyimi olan iki kişinin bu pozisyonlar vesilesiyle aramıza katılmasından gurur duyuyorum.

Bugün yapılan duyuru, gizliliğinizin ve paylaşımlarınızın kontrolünün tamamen sizde olması amacımızı ve niyetimizi resmileştiriyor ve aynı zamanda bilgilerinizin sadece sizin belirlediğiniz sınırlar içinde paylaşılmasıyla ilgili güvence ve koruma getiriyor.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su olarak, bu anlaşma doğrultusunda FTC ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. Bu anlaşmanın, insanlara paylaştıkları bilgilerin kontrolüne sahip olma olanağı tanımak açısından Facebook’un öncü konumunu netleştireceğini ümit ediyorum.

Son olarak, Facebook’u ilk hayata geçirdiğimde verdiğim sözü tekrarlamak istiyorum. Elimizden gelen en iyi hizmeti sağlayacağız ve kullanıcılarımıza, birbirleriyle ve dünyayla dilediklerini paylaşabilmeleri için en iyi araçları sunmak için her gün çalışacağız. Hizmetimizi geliştirmeye, paylaşmanız için yeni yollar inşa etmeye ve sizi ve bilgilerinizi dünyadaki diğer tüm şirketlerden daha iyi koruyabilmek için yeni yöntemler geliştirmeye devam edeceğiz.

Mark Zuckerberg

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14,217BeğenenlerBeğen
11,766TakipçilerTakip Et
4,885TakipçilerTakip Et
39,800AboneAbone Ol
video

Apple Arcade nedir, nasıl abone olunur, abonelik nasıl iptal edilir?

Apple'ın abonelik tabanlı oyun servisi Apple Arcade 19 Eylül tarihinden itibaren kullanıcılara sunuluyor. Giderek daha çok ilgi gören mobil oyunlar konusunda Apple, ciddi bir...

MANŞETLER

Keenetic Air İncelemesi

Kablosuz cihazlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline geldi. Bulunduğumuz her yerde düzgün bir Wi-Fi bağlantısının bulunması da ilk dikkat...

Vivo V17 Pro tanıtıldı: Açılır iki ön kamera, dört arka kamera, Snapdragon 675 işlemci

Vivo, deneysel özelliklere sahip akıllı telefonu NEX 3'ü hafta içinde duyurmuştu. Çinli üretici, orta üst segmentte konumlanacak yeni cihazını duyurmak için de fazla zaman...
video

iOS 13 İncelemesi

Apple'ın yaza girilirken düzenlediği WWDC 2019 etkinliğinde ön gösterimini gerçekleştirdiği iOS 13 için çıkış zamanı geldi. 19 Eylül itibarıyla iPhone kullanıcılarıyla buluşmaya başlayan yeni...
video

watchOS 6 İncelemesi

Apple bir yandan yeni nesil akıllı saati Apple Watch Series 5'i yurt dışında satışa sunuyor, bir yandan da mevcut Watch sahiplerine watchOS 6 güncellemesini...

Huawei Mate 30 Pro tanıtıldı: Kirin 990 işlemci, 6.53 inç Horizon Display, dört arka kamera

Huawei Mate 30 Pro hakkındaki sızıntılar uzun süredir etrafta dolaşıyordu. Hem tasarımı hem de teknik özellikleri resmi duyuru öncesinde ortaya çıkan telefon, sonunda Münih'te...