Facebook FriendFeed’i 9 Nisanda kapatıyor

friendfeed-ana-sayfa-100315

Facebook’un yıllar önce satın aldığı, ancak açık tutmaya devam ettiği sosyal ağ sitesi Friendfeed kapanıyor. Facebook’un satın alıp çalışanlarını bünyesine kattığı Friendfeed, söz konusu olayın ardından duraklama sürecine girmiş, kullanıcılar da bu servisten yavaş yavaş uzaklaşmıştı. Servisi hâlâ kullananların birkaç haftası daha var, bu zaman zarfında bilgilerini dışarı aktarabilirler ve elveda niteliğinde son kullanımlarını gerçekleştirebilirler. 9 Nisan tarihine gelindiğinde de servisin kapısına kilit vurulacak.

FriendFeed Facebook’un eski versiyonunun sadeleştirilmiş gibi çalışıyor, arkadaşlara diğer arkadaşlarıyla içerik ve mesaj paylaşımı yapma fırsatı sunuyordu. Ayrıca web bağlantıları, fotoğraflar ve benzeri içerikleri de FriendFeed ile paylaşmak mümkündü. 2010 yılına gelinceye kadar FriendFeed’in Türkiye’de de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi bulunuyordu ve bu servis oldukça canlı şekilde işliyordu.

Facebook tarafından Re/code sitesine yapılan açıklamada sosyal ağı kullanan kullanıcı sayısının düzenli şekilde azaldığı, sadece çok küçük bir kullanıcı kitlesinin servisi kullanmaya devam ettiği kaydedildi. İşte bu nedenle Facebook işleri kapatmaya başlama zamanının geldiğini vurguladı. Sosyal ağ FriendFeed kullanıcılarına yıllar boyunca verdiği destek nedeniyle teşekkür etti, ayrıca hâlâ FriendFeed kullanan kullanıcılara Facebook hesabı açmaları tavsiyesinde bulundu.

Facebook, FriendFeed’i satın aldığı dönemden beri aşırı derecede büyüdü. FriendFeed zamanında 50 milyon dolar civarında bir para karşılığında satın alınmıştı. Site kapandığında paylaşılmış onca içerik de tarihe karışmış olacak. Bu nedenle uzun zamandır FriendFeed’e uğramamış kullanıcıların en azında paylaştıklarının hatırına siteye bir girip geçmiş paylaşımlarını yedeklemelerinde fayda var.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...