Facebook engelli listeleri sorunu bir milyona yakın kullanıcıyı etkiledi

facebookFacebook bir blog yazısı aracılığıyla 29 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında aktif olan ve 800 binden fazla kullanıcıyı etkileyen engelli listesi sorunu hakkında bilgi verdi. Söz konusu problemin sosyal ağın kullanıcılarının daha önce engelledikleri kişilerin engellerinin yanlışlıkla yeniden açılmasına neden olduğu belirtildi.

Sosyal medya devi sorun yüzünden daha önce bitirilen arkadaşlıkların yeniden kurulmadığının altını çizerken, yapılan paylaşımların planlanandan daha geniş bir kitlenin erişimine açıldığını ifade etti.

Sosyal ağın gizlilikten sorumlu yöneticisi Erin Egan, “Engeli yanlışlıkla kaldırılan kişiler sadece arkadaşlarla paylaşılan içerikleri göremedi. Ancak daha geniş bir kitleyle, örneğin arkadaşların arkadaşlarıyla, yapılan paylaşımlar bu kullanıcılar tarafından da görülebildi” sözlerini kullandı.

Sorundan etkilenen hesapların yüzde 83’lük kısmında daha önce engellenen kişilerden sadece birinin engelinin geçici olarak kaldırıldığı belirtildi. Bu veri sorunun çok büyük bir zarara yol açmadığını gösterse de, sosyal ağın engelleme özelliğini kendisini kötü muamele ve tacizden korumak adına kullananlar için yaşananların ürkütücü olduğu söylenebilir.

Birini engelleyebilme imkanının öneminin farkında olduklarını belirten Erin Egan, yaşananlardan dolayı üzüntü duyduklarının altını çizdi.

Facebook’un yaşadığı soruna dair detayları şeffaf biçimde anlatması takdire şayan bir hareket olsa da, bu durum sosyal ağın zaten yaralı itibarının biraz daha zarar gördüğü gerçeğini değiştirmiyor. Sosyal medya devinin önünde Cambridge Analytica skandalının ardından zedelenen imajını düzeltmek için daha uzun bir yol var gibi görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...