Teknoloji

Facebook Donald Trump’ın yasağını kaldırmak için acele etmeyecek

facebook donald trump

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de 2021’in başlarında yaşanan Kongre baskınının ardından neredeyse tüm sosyal medya platformlarında yasaklanmıştı. Twitter gibi platformlarda bu yasağın ömür boyu sürmesi beklenirken, Meta çatısı altındaki Facebook ve Instagram gibi servislerde durumun tekrar değerlendirileceği söyleniyordu. Politico’da yer alan bir habere göre, Facebook Donald Trump hakkındaki yasak kararını yeniden değerlendirme konusunda çok aceleci davranmayacak.

Politico’ya konuşan Meta’nın küresel işlerden sorumlu başkanı Nick Clegg, Trump’ın hesapları hakkında bir karar vermek için 7 Ocak 2023’e kadar bekleyeceklerini ve Trump’ın yeniden ABD başkanlığına aday olma isteğinin bu durumu etkilemeyeceğini belirtti.

Donald Trump’ın yeniden ABD başkanlığı için yarışacağına dair haberler bu hafta itibarıyla artmış durumda. Eski başkanın kasım ayında gerçekleşecek Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinden önce adaylığını duyurması bekleniyor. Adaylığın 7 Ocak 2023’ten önce duyurulması Facebook’un siyasi bir aktörün sesini engellemesi anlamına geliyor.

Buna rağmen, Facebook Donald Trump için belirlediği ilk değerlendirme tarihinden vazgeçmeme konusunda kararlı görünüyor. Twitter gibi platformların katı tutumunu göz önüne alınca Facebook’un tercihine gelecek tepkilerin de azalabileceği söylenebilir. Bu noktada Trump’ın Truth Social isimli bir sosyal ağ kurduğunu hatırlatmakta da fayda var.

İLGİLİ HABERLER