Facebook Dating sonunda Avrupa’da faaliyete geçti

Facebook’un Tinder ve benzeri platformlara rakip olarak hazırladığı çöpçatan servisi Facebook Dating, Avrupa’da rötarlı da olsa faaliyete geçti. Sosyal medya devi, servisin geçtiğimiz Sevgililer Günü’nde Avrupalı kullanıcılarla buluşmasını planlamıştı.

Facebook Dating’in Avrupalı kullanıcılara sunduğu özellikler ABD’de sunduklarıyla aynı. Kullanıcıları eşleştirmek için Facebook’taki mevcut profilleri kullanılıyor. Sosyal ağ eşleştirmeleri tercihler, Facebook’taki hareketler ve onay verilmesi durumunda gruplar ve etkinlikler doğrultusunda yapıyor.

Dating hâlâ Facebook’un mobil uygulamasında bir sekme olarak görünürken, sosyal medya devinin diğer ürünleriyle de derin bir entegrasyon içinde. Profile Instagram’dan hikaye veya fotoğraf çekmek, sohbetlerde Messenger üzerinden görüntülü görüntü başlatmak ve Secret Crush (Gizli Hayran) özelliğiyle potansiyel eşleşmeler için Instagram ve Facebook arkadaş listelerinde tarama yapmak mümkün.

Eşleştirme taktiklerinin çoğunu opsiyonel olarak sunan Facebook, servisinin gizlilik özelliklerini övüyor. Ancak Facebook Dating’in şirketin portföyündeki diğer ürünlerle olan yakınlığı geçmişte bazı endişelere yol açmıştı. Şirket servisin Avrupa’da faaliyete geçişini İrlanda’dan gelen itirazların ardından ertelemişti.

Bu tarz ürünler çıkaracak olan şirketlerin Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) çerçevesinde Veri İşleme Etki Değerlendirmesi (DPIA) isimli bir süreçten geçmesi gerekiyor. Facebook Dating’in şubatta faaliyete geçmesi, yetkililer konudan geç haberdar edildiği için mümkün olmamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TikTok için Çin'de süre sınırlaması kararı

Gerekli değerlendirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından Facebook Dating şu ülkelerde kullanıma sunuldu: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hırvatistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, İsveç, Slovenya, Slovakya, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...