Facebook COVID-19 hakkında yanlış bilgi verenlere acımıyor

Facebook, COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana sağlıkla ilgili yanlış bilgilere karşı eskisinden daha sert bir tavır içinde. Yanlış bilgi barındıran milyonlarca paylaşımı kaldıran sosyal medya devi; bugüne kadar COVID-19’la ilgili yanlış bilgi veren 3 bin hesap, grup ve sayfayı kapattığını açıkladı.

Facebook söz konusu verileri topluluk standartları yaptırım raporunda paylaştı. Söz konusu rapor, şirketin kurallarını uygulama gücüne odaklanıyor. Facebook’ta dolaşan yanlış bilgilerin fazlalığını düşününce kapatılan hesap, grup ve sayfaların sayısı göze biraz az geliyor. COVID-19 ve aşılarla ilgili yanlış bilgi veren 20 milyondan fazla paylaşımı kaldırdığını belirten şirket, pandeminin başlangıcından itibaren 190 milyondan fazla uyarı etiketini de paylaşımlara ekledi.

Facebook kapatılan hesap, grup ve sayfa sayısının görece az olmasına da açıklama getirdi. Araştırmacıların verileri doğrultusunda hareket ettiğini belirten sosyal şirket yetkilileri COVID-19 ve aşılarla ilgili yanlış bilgilerin sosyal medyada yayılmasından birkaç kişinin sorumlu olduğunu ifade etti.

Facebook’un içerik politikasından sorumlu başkan yardımcısı Monica Bickert ise şirketinin politikalarını sürekli olarak geliştirdiğini belirtti. Şimdiye kadar 65 farklı tür aşı yalanının kaldırıldığını söyleyen Bickert, bazı grupların “şifreli” iletişim ve paylaşım dilinin de tespit edildiğinin altını çizdi.

Facebook COVID-19 aşılarıyla ilgili yanlış bilgilerle mücadele konusunda pasif kaldığı gerekçesiyle ABD Başkanı Joe Biden tarafından da eleştirilmişti. Bu suçlamaya da yanıt veren şirket, ABD’deki aşı çekingenliğinin yüzde 50 oranında azaldığını ve COVID-19 bilgi merkezinin de 2 milyar kişiye ulaştığını belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...