Facebook COVID-19 aşılarıyla ilgili yanlış bilgileri kaldıracak

Yanlış COVID-19 bilgilerine dair kurallarını güncelleyen Facebook, COVID-19 aşılarıyla ilgili hatalı bilgileri de kaldırmaya başlayacak. Bu karar, COVID-19 aşılarının onaylanmaya başlaması ve yakında uygulamaya geçilecek olması nedeniyle alındı. Ancak bazı uzmanlar, Facebook’un bu kararı almakta geciktiğini ve aşılarla ilgili yanlış bilgilerin yeterince yayıldığını düşünüyor.

Facebook daha önce insanlarda anında fiziksel zarara yol açabilecek yanlış koronavirüs bilgilerini kaldırıyordu. Sosyal ağ artık bu politikaya “kamu sağlığı uzmanları tarafından çürütülmüş” yanlış koronavirüs aşısı bilgilerini de dahil ediyor. Söz konusu bilgiller arasında aşıların mikro çip enjekte edeceğine dair komplo teorileri ve aşıların güvenliği, etkisi, içeriği ve yan etkileriyle ilgili yanlış bilgiler de bulunuyor.

Facebook’tan yapılan açıklamada bu uygulamanın bir anda başlamayacağı ve COVID-19 aşılarıyla ilgili bilinenler güncellendikçe listenin de değişeceği belirtildi. Ancak alınan yeni karara rağmen, aşıyla ilgili yanlış bilgi ve iddiaların çoktan yayıldığı gerçeği değişmiyor.

Aşı karşıtları Facebook’ta genellikle küçük ve kapalı gruplar içinde örgütleniyor. Bu da grupların takibini ve kapatılmasını zorlaştırıyor. Küçük gruplar, aşı karşıtı mesajları ve komplo teorilerini çok geniş kitlelere yayabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Twitter kaybolan tweet sorununa çözüm getirecek

Facebook COVID-19 aşısıyla ilgili yanlış bilgileri engelleme konusunda harekete geçen ilk platform değil. YouTube, söz konusu videoları kaldırmaya ekim ayı itibarıyla başlamıştı.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun