Facebook çöpçatan uygulamasını kendi içinde test etmeye başladı

facebook copcatanFacebook çöpçatan uygulaması hazırladığını geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirdiği F8 geliştirici konferansında duyurmuştu. Şirket söz konusu uygulamayı kendi çalışanlarıyla birlikte test etmeye başlamış gibi görünüyor.

Düzenli olarak Facebook’un kodlarını inceleyen ve yeni özellikleri ortaya çıkaran bağımsız uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong, testlerin başladığını gösteren ekran görüntülerini geçtiğimiz cuma günü Twitter aracılığıyla paylaştı. Facebook da testlerin başladığını doğrulasa da, konuya ilişkin olarak detay vermekten kaçındı.

Facebook tarafından konuya ilişkin olarak The Verge sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Yeni çöpçatan servisine ABD’de yaşayan ve testlere katılmayı kabul eden Facebook çalışanları erişebiliyor. Kendi çatımız altında yaptığımız testlerle hatalar ve kafa karıştıran arayüz için uçtan uca ürün deneyimini görmeyi istiyoruz. Bu test, çalışanların birbirleriyle tanışıp görüşmesi için yapılmıyor.”

Çalışanlarından çöpçatan profilleri için sahte veriler kullanmalarını isteyen Facebook, söz konusu verilerin hepsini uygulamayı genel erişime açmadan önce silmeyi planlıyor. Teste katılımı tamamen gönüllülük esası üzerine kuran şirket, testin çalışanlarının iş durumuna bir etkisi olmadığının altını çizdi. Facebook çöpçatan uygulamasını test eden çalışanlarını şirket içi taciz politikalarının geçerli olduğu konusunda uyarmayı ihmal etmedi.

Facebook’un çöpçatan uygulamasına ait ekran görüntüleri ise uygulamanın kayıt ekranını gösteriyor. Burada kullanıcılar cinsiyet, konum, ilgilendikleri cinsiyetler gibi bilgileri girebiliyor. Wong kendi bilgilerini yazmayı başarsa da, uygulama içinde bir profil oluşturamadığını belirtti.

Facebook çöpçatan uygulamasının şirket içinde test edilmeye başlaması, uygulamanın tüm kullanıcılara açılacağı anlamına gelmiyor. Şirketler kimi zaman kendi içlerinde gerçekleştirdikleri testlerin ardından ürünleri çıkarmakta vazgeçebiliyor. Ancak Facebook’un duyuruyu F8’de yapmış olması, çöpçatan uygulamasının rafa kaldırılma ihtimalini azaltıyor.

Microsoft CEO’su TikTok görüşmeleri hakkında konuştu

Şimdi hatırlamak oldukça güç olsa da, Microsoft 2020'nin ağustos ayında TikTok'un bir kısmını satın almak için teklif vermişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u...

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun